Uvalde okul atış raporu: Memur, silahlı adam okula girmeden önce ateş etmek için izin istedi, ancak zamanında geri dönmedi

Okul bölgesi polis departmanından başka bir memur, silahlı adam oradayken okulun otoparkından geçti, ancak onu görmedi.

Kaçırılan fırsatlar, hatalar ve farklı şekilde ele alınabilecek “temel sorunlar” yardımcı olabilirdi üzüntüden kaçınmak içinAktif bir atıcı ve saldırı müdahale eğitimi sağlayıcısı olan Gelişmiş Kanun Uygulamaları Hızlı Müdahale Eğitimi Merkezi (ALERRT) tarafından hazırlanan raporun ilk bölümüne göre Teksas Eyalet Üniversitesi’nde.

Kilitsiz iki kapı, etkin komuta eksikliği, içerideki görevlilerin konumu ve görevliler binaya girdikten sonra hız kaybı, raporda belirtilen diğer konulardı.

Çarşamba günü yayınlanan değerlendirme, okul videosu, üçüncü taraf video, vücut kameraları, radyo kayıtları, memurların sözlü ifadeleri ve müfettişlerin raporları kullanılarak oluşturuldu.

“Bütün soruşturma seçenekleri tüketilmediğinden, rapor henüz kesin veya nihai bir rapor olarak değerlendirilmemelidir” dedi.

Raporun henüz açıklanmayan bir diğer kısmı, katliam sırasında kolluk kuvvetlerinin müdahalesine kimin öncülük ettiği; İlk bölüm, kolluk kuvvetlerinin “etkisiz (tesadüfi) komut eksikliğine” yanıtını ele aldı.

Uvalde Okul Bölgesi Polis Şefi Pedro “Pete” Arredondo, kim Devlet yetkilileri tarafından tanımlanan olay yeri komutanı saldırı sırasında söyledi Teksas Tribünü Geçen ay kendini olay komutanı olarak görmedi Başka bir memurun kontrolü ele geçirdiği varsayılıyor Mükemmel cevap.

Açıklama: İçeri girdikten sonra memurlar hız kaybetti

Rapora göre, silahlı adamdan sonra binaya giren ilk memurlar, aktif tetikçiye doğru hareket etti.

Ancak rapora göre, katliama bitişik sınıflarda bulunan silahlı saldırganın sınıf kapılarına ateş açması üzerine polis memurları geri çekildi.

“Basitçe, saldırgan onlara ateş etmeye başladığında, memurlar saldırgana isabetli bir karşılık ateşi açarlardı” dedi. Raporda, yetkililerin bunu yapmak için her sınıf kapısının ortasındaki pencereyi kullanmış olabileceği belirtildi.

Değerlendirmede, “Pozisyonu korumak veya doğru bir misilleme eylemi için daha iyi bir yere ilerlemek kuşkusuz tehlikeli olurdu ve bazı subaylar vurulabilir veya öldürülebilirdi” dedi. “Ancak, memurlar saldırganı zapt etmeye ve yaralılara derhal tıbbi yardım almaya odaklanabilirdi.”

Raporda, bunun yerine, memurlar geri çekildikten sonra, “hızı geri kazanmak” ve kurbanlara ulaşmak bir saatten fazla sürdü.

Şu anda elimizde somut bir bilgi olmasa da bu olay sırasında hayatını kaybedenlerin bir kısmı acil tıbbi müdahale yapılsaydı kurtulabilirdi” denildi.

Değerlendirmeye göre, bir diğer sorun da okul koridorunun her iki tarafında görevli gruplarının bulunmasıdır. Şüpheli sınıftan çıkarsa, koridorun her iki tarafındaki memurlar ateş açarak birbirlerini vurabilecekleri bir “çapraz ateş durumu” yaratabileceklerini söyledi.

Raporda, “Ekipler hızlı bir şekilde iletişim kurmalıydı ve koridorun bir ucundaki memurlar geri çekilip başka bir konuma yeniden konuşlanmalıydı” dedi.

Rapor, her iki kapının da kilitli olmadığını vurguluyor

Kilitlenmesi gereken iki kapı uyarı mesajıyla işaretlendi: silahlı saldırganın okula girdiği dış bina kapısı ve daha sonra kullandığı sınıf kapısı.

Pete Arredondo, okul saldırısına yanıt vermeden Uvalde Kent Konseyi'nden istifa etti
Raporda, binanın dış kapısının bir öğretmen tarafından açıldığı, ardından silahlı adam yaklaşmadan önce aynı öğretmen tarafından kapatıldığı belirtildi. Önceki raporları yankılar Teksas yetkililerinden.

Ancak öğretmen kapının kilitli olup olmadığını kontrol etmedi, bu nedenle tetikçi “binaya hemen giriş yapabildi” dedi.

Ancak, rapora göre, kapı kilitli olmasına rağmen, büyük bir cam kaplı çelik çerçeveye sahipti – balistik cam değildi ve bir folyosu yoktu – silahlı kişinin daha sonra ateş edip kullanabileceği. Kapıyı aç.

ALERRT uzmanları, içeri girdikten sonra atıcının yakındaki sınıflara girebildiğini belirtti. Değerlendirmede alıntılanan soruşturma görevlisine göre, odalardan birinin kilidinin “birkaç kez hasar gördüğü bildirildi”.

Raporda, şüphelinin hiçbir zaman sınıf kapısındaki kilitleme mekanizmasını devreye soktuğu görülmedi ve “Buna dayanarak, 111 numaralı odanın kilidinin hiçbir zaman devreye girmediğine inanıyoruz” dedi.

İçinde Bir deyimTexas Lt Vali Don Patrick söyledi Rapor onaylıyor Teksas Kamu Güvenliği Departmanı Direktörü Albay Steven McGraw’ın daha önceki ifadesi ve değerlendirmesi, “Okumayı çok zor buldum” dedi.

Patrick, “önümüzdeki haftalarda ve aylarda” FBI, Texas Rangers ve bölge savcısından da raporlar geleceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.