Wall Street merkez bankasının baskılarından endişe duyduğu için Dow sert bir şekilde battı


New York
CNN İş

ABD hisse senetleri Pazartesi sabahı Wall Street yatırımcılarının enflasyondan kurtulmak için merkez bankasından daha sert ilaçlar alma olasılığı konusunda daha fazla endişe duymasıyla ayı piyasasında düştü.

Güvercin

(INDU)
Sabah ticaretinden 800 puanın biraz üzerinde toparlanmak için 600 puan veya %1.8 düştü. Nasdaq yüzde 3.4 düştü.

S&P 500 endeksi yüzde 2,6 düştü. Bu endeks şu anda Ocak ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %20 daha yüksek ve ayı piyasası bölgesinde hisselere sahip.

Enflasyon ve Bir durgunluk korkuları Mayıs sonunda biraz gevşedi ve hisse senedi bir miktar araziyi geri aldı. Ancak Cuma günkü acıklı tüketici fiyat endeksi raporu, Federal Rezerv’e göre ABD enflasyonunun geçen ay ekonomistlerin beklediğinden önemli ölçüde yüksek olduğunu gösterdi. Enflasyon kontrol çalışmaları Daha zor.

Mayıs ayında oranları yarım puan yükselttikten sonra – merkez bankasının 2000 yılından beri atmadığı bir hareket – Başkan Jerome Powell, merkez bankası enflasyonun kontrol altında olduğuna ikna olana kadar söz verdi. Bu noktada, merkez bankasının istikrarlı üç aylık faiz artırımlarına devam edeceğini söyledi.

Ancak Mayıs ayının en sıcak enflasyon raporundan bu yana Wall Street yükselişte Sert eylem çağrısı Merkez bankasından fiyatı kontrol altında tutmak için. Jeffries, Federal Rezerv’in oranları artıracağını tahmin etmek için Pazartesi günü Barclays’e katıldı Bir noktanın dörtte üçüBir eylem merkez bankası 1994’ten beri alınmadı.

CFRA’nın baş yatırım stratejisti Sam Stowell Pazartesi sabahı müşterilere verdiği demeçte, “ABD CBI’ın Mayıs ayı raporu için neredeyse bir haftalık boğulma sonrasında, enflasyon beklenenden daha yüksek geldiğinden yatırımcıların heyecanı kalmadı” dedi.

Stowell, büyük zam riskinin Pazartesi günü piyasaları sürüklediğini söyledi.

Yatırımcılar, hiçbiri iyi olmayan iki sonuçtan korkuyor: daha yüksek oranlar, işletmeler için daha büyük borçlanma maliyetleri anlamına geliyor ve bu da kârlarını yiyip bitirebiliyor. Merkez bankasının daha hevesli hareketi, özellikle işletmeler işçi çıkarmaya başlarsa ve sıcak konut piyasası çökerse, yanlışlıkla ABD ekonomisini durgunluğa itebilir.

Her ikisi de biraz soğumuş olsa da, iş ve ev piyasalarının çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dair hiçbir belirti yok.

Bir röportajda CNN’den Fareed Zakaria Pazar günüEski merkez bankası başkanı Ben Bernanke, ABD’de resesyonun mümkün olduğunu söyledi. Ancak Bernanke, Powell ve merkez bankasının, enflasyonu resesyona girme noktasına kadar düşürmeden enflasyonu kontrol etmek için merkez bankasının ekonomisini soğutacak yumuşak iniş olarak bilinen şeyi başaracağı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

“Ekonomistler bir durgunluk tahmininde çok kötüler, ancak bence merkez bankası için iyi bir şans var – adil bir şans – Powell’ın dediği şeyi “yumuşak iniş” veya enflasyonu düşürmek için çok hafif bir durgunluk olmayacak ” Bernanke’ye ait.

Analistler Pazartesi günü “dipten al” havasının ötesine geçerek piyasaların hızlı bir şekilde toparlandığını görmediklerinin sinyalini verdi.

BlackRock yetkilileri Pazartesi günü bir notta, “Bize göre, yükselen faiz oranları ve daha zayıf bir kazanç görünümü ışığında tahminler çok ucuz değil.” “Politika oranlarının yüksek yolu, düşük hisse senedi fiyatlarını haklı çıkarıyor. Ek olarak, marj baskıları risk getirileri.”

Stratejistler, BlackRock’un önümüzdeki altı ila 12 ay boyunca hisselerde tarafsız kalacağını söyledi.

S&P 500 ayı piyasasında kapanırsa 23 Mart 2020’de başlayan boğa koşusu sona erecekti. Ancak, bu şeylerin ölçülmesinin zor yolu nedeniyle, ayı piyasası, S&P 500’ün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı 3 Ocak’ta başlayacak.

S&P Dow Jones Endeksleri kıdemli endeks analisti Howard Silverblatt, yani en son boğa piyasası 21 aydan fazla sürdü – rekor düşük, diyor. Geçen yüzyılda boğa piyasaları ortalama 60 ay sürmüştür.

Silverplot’a göre en kısa boğa piyasası olan Pear 19’dan 23 Mart 2020’ye kadar olan dönem bir aydan fazla sürdü.

Hisseler Bir süre sonra ayı piyasaya düştü 20 Mayıs’ta bir gün sonu rallisi, piyasayı salgının ilk günlerinden bu yana ilk kez bu seviyenin altında kapanmaktan kurtardı.

Teknoloji meraklısı Nasdaq, bir süredir ayı piyasasında ve şu anda Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %32 daha düşük. Dow hala ayı piyasasına kısa bir mesafede. Bu, 2021’in son gününde ulaşılan tüm zamanların artışından %15 daha az.

– CNN Business’tan Nicole Goodkind bu rapora katkıda bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.