Wall Street yıl sonundan toparlanmaya çalışırken Dow Perşembe günü 300’den fazla puan kazandı

Yatırımcılar 2022’nin son işlem günlerine doğru ilerlerken hisse senetleri Perşembe günü yükseldi.

Dow Jones endüstri ortalaması 352 puan veya %1,1 yükseldi. S&P 500 %1,8 ve Nasdaq Composite %2,5 yükseldi.

Dow ve S&P haftalık %0.1 yükselirken Nasdaq %0.3 düştü.

Büyüme yatırım şirketi Navellier & Associates’in kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Louis Navellier, bunu “Santa Rallisi’nin kısaltılmış bir günlük versiyonu” olarak nitelendirdi.

“Bir toparlanma için geciktik ve son zamanlardaki zayıflıkların çoğu, Noel Baba rallisi gerçekleşmediğinde daha fazla vergi kaybı satışı ile açıklanabilir” dedi. “Yumuşak bir inişin mümkün olup olmadığı veya Fed’in derin bir resesyona girip girmediğimize ne kadar karar vermeyeceği konusunda pek çok belirsizlikle birlikte Yeni Yıl’da daha fazla oynaklık yaşayacağız.”

Apple hisseleri, dört günlük kayıpların ardından %3’ten fazla toparlandı.

Piyasalar Çalışma Bakanlığı’nın ardından Perşembe günü erken saatlerde yükseldi İşsizlik başvurularının arttığı bildirildi Geçen haftadan bu yana, Federal Rezerv’in ekonomiyi ve özellikle işgücü piyasasını soğutma çabalarının ortasında.

Rapora göre, 24 Aralık’ta sona eren haftada işsizlik maaşı için ilk kez başvuranların toplamı 225.000’di. Bu, önceki haftaya göre 9.000’lik bir artış ve 223.000 olan Dow Jones tahmininin biraz üzerindeydi.

Piyasa eylemi aşağıdakileri takip eder: geniş satış Çarşamba günkü olağan seansta, durgunluk korkuları, yatırımcı hissiyatı üzerinde bir ay ve yıl kaybına neden oldu. Dow 365,85 puan veya %1,1 kaybetti. S&P 500 %1,2 düşerken Nasdaq Composite %1,35 düştü.

Büyük ortalamalar 2008’den bu yana en kötü yıla doğru gidiyor. Dow %8,8, S&P 500 %19,7 düştü. Bu arada, yatırımcıların büyüme stoklarını boşaltmasıyla Nasdaq %33,6 düşerek üçüncüde düşük performans gösterdi.

CFRA Research baş yatırım stratejisti Sam Stovall, “Yatırımcılar, 2023’ün başlarında, S&P 500 kazançlarının dörtte üçünün düşmesi ve savunma sektöründeki eğilimin devam etmesiyle kanıtlanan bir ekonomik yavaşlama bekliyor” dedi. “Resesyonun ciddiyeti sorgulanmaya devam ediyor. Hafif olmasını bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.