William ve Harry, Kraliçe’nin tabutunun başında akrabalarıyla nöbet tutuyor

  • Kraliçe Elizabeth’in torunları nöbet tutuyor
  • Kraliçe’nin tabutunu görmek için sıra 11 saat uzadı
  • Dünya liderleri cenaze için Londra’ya gelmeye başladı

LONDRA, 17 Eylül (Reuters) – Prens William ve Harry Cumartesi günü büyükanneleri Kraliçe Elizabeth’in tabutunun her iki ucunda nöbet tuttular, yas tutanlar geç hükümdarın yaslanmış durumunda sıraya girerken başları eğildi.

Kral Charles’ın askeri üniforma giymiş iki oğlu, Çarşamba gününden beri tabutun yattığı geniş Westminster Salonu’ndaki 15 dakikalık nöbetin tepesinde Kraliyet Standardı ve mücevherli Imperial State Crown ile sessizce durdu.

William ve Harry’ye, daha önce İngiltere’nin en uzun süre hüküm süren hükümdarına saygılarını sunan Prensesler Beatrice ve Eugenie de dahil olmak üzere altı kuzeni katıldı. Kraliçe, 8 Eylül’de İskoç Dağlık Bölgesi’ndeki yazlık malikanesinde 96 yaşında öldü.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Prens Andrew’un kızları, kızkardeşleri, “Sen bizim kaynanamız, rehberimiz, sevgi dolu ellerimiz sırtımızdaydınız ve bize bu dünyada rehberlik ettiniz. Bize çok şey öğrettiniz ve bu derslerin kıymetini bileceğiz ve sonsuza kadar anılar. Sevgili büyükanne, söylemek istediğimiz tek şey teşekkür etmek.”

Milyonlarca insan, uzun saatler boyunca Thames kıyılarında sıraya dizilmiş, tabutu teslim etmek ve Kraliçe’ye saygılarını sunmak için bekliyorlardı – bu onun içinde tutulduğu sevginin bir kanıtıydı.

Cumartesi günkü nöbetteki diğer akrabalar, Prenses Anne’nin çocukları Peter Phillips ve Zara Tyndall ile Prens Edward’ın çocukları Louis ve James idi.

Cumartesi günü erken saatlerde, Charles ve varisi William el sıkıştı ve iyi dilek sahiplerini sırada selamladı, ne kadar süredir orada olduklarını ve yeterince sıcak olup olmadıklarını sordu.

Charles ve William, tarihi bölgede yattıklarını görmek için devasa hattın sonuna yaklaştıklarında Lambeth Köprüsü yakınında yas tutanlara “Kalça, kalça, yaşasın” ve “Tanrı Kralı korusun” tezahüratlarıyla hitap etti. Westminster Salonu.

Cuma gecesi Charles, üç kardeşi Prenses Anne ve Prens Andrew ve Edward’a tabutun başında sessiz bir nöbet tuttu.

William’ın 1952’de tahta geçen son kraliçelerden birine “İnanmazdı, gerçekten inanmaz” dediği duyuldu. “Bu inanılmaz.”

Bir kadın Charles’a “beklemeye değer” olduğunu söylerken, diğerleri onun iyiliğini diledi ve sıraya girerken tezahürat yaptı.

Dünya liderleri de Pazartesi günü Westminster Abbey’de yapılacak bir devlet cenaze töreninden önce İngiliz başkentine gelmeye başlıyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese Cumartesi günü haraç öderken, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Cuma günü tabutun üzerine eğilirken görüldü.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Pazar günü uzanması bekleniyordu.

Cumartesi günü Charles, Buckingham Sarayı’ndaki Genel Vali ile görüştükten sonra Kanada, Avustralya ve Jamaika da dahil olmak üzere 14 ülkenin liderleriyle bir araya geldi.

Güvenlik fonksiyonu

Londra polisi, başbakanlar, cumhurbaşkanları ve kraliyet ailesinin üyeleri bir araya gelirken ve kalabalıklar sokakları doldururken cenazeyi şimdiye kadar üstlendiği en büyük güvenlik operasyonu olarak nitelendirdi. Raja, planlamaya katılan acil servis çalışanlarına teşekkür etmek için Cumartesi günü polis merkezini ziyaret etti.

Polis, bir tanığın Sky News’e “Kraliçe’nin tabutuna çarptığını” söyledikten sonra bir adamın gözaltına alındığını ve tutuklandığını ve risklerin altını çizdiğini söyledi. Görüntülerde bir adamın polis memurları tarafından yere sabitlenip götürüldüğü görülüyor.

İngiltere Kültür Bakanlığı, saat 17:00’de (1600 GMT), bekleme süresinin 11 saate kadar çıktığını söyledi.

Sessiz salonun içinde, mevcut askerler ve gaziler eski komutanlarını selamlarken, bazı yas tutanlar ağladı, birçoğu ağladı. Sıradaki diğerleri dizlerinin üzerine çöktü.

Yeni dostluklar, nezaket eylemleri ve saatlerce, bazen gece boyunca soğukta ayakta durma mücadeleleri, “çizgi” olarak bilinen şeyi tanımlar.

Film yapımcısı Matthew West, bir askere öne çıkma şansının nasıl teklif edildiğini ancak reddedildiğini anlatıyor. “Önemli olan buydu. İki saat boyunca hareketsiz kaldığımızda ve yaşama isteğimi kaybettiğimde düşük ışık oldu.”

Kraliçe’nin İskoçya’daki Balmoral’daki ölümünden bu yana, ülke çapında 10 gün boyunca duygusal patlamalar yaşandı ve dans edildi. Tabutu ilk olarak Edinburgh’a yerleştirildi ve güneye Londra’ya taşındı.

Kraliçe’nin çocukları, annelerinin ölümüne verilen tepkinin altında ezildiklerini anlattılar.

Devlet cenazesi yapılacak katıldı 100’e yakın cumhurbaşkanı ve hükümet başkanıyla, İngiltere’de şimdiye kadar düzenlenen en büyük tören olaylarından biri olacak.

Oyuncular, Westminster Abbey’deki cenaze töreninden sonra Kraliçe’nin tabutunun taşınacağı Windsor’da sabah erken saatlerde provalara katıldı. Yürüyüş bandoları ve törensel görevdeki uzun ayı postu şapkalı el bombası muhafızları, hazırlıklı bir şekilde High Street’ten aşağı inerken görülebiliyordu.

İngiltere’nin güneyindeki Leatherhead’den Liz Kelshall, Kraliçe’yi asla unutmamaları için iki çocuğunu Windsor’a getirdiğini söyledi. “Büyümeleri ve bunu hatırlamaları gerçekten çok önemli ve bizim bir aile olarak gelip harika bir kadına saygılarımızı sunmamız çok önemli” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ek raporlama Sachin Ravikumar ve Elizabeth Piper Düzenleme Rosalba O’Brien, Alison Williams ve Frances Kerry.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.