Xi Jinping, Kamala Harris ve diğer liderlerle APEC zirvesi

Çin’den Xi Jinping ve Japonya’dan Fumio Kishida yüz yüze görüşmeye hazırlanıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Çin Komünist Partisi 19. Merkez Komitesi’nin Altıncı Kapanış Toplantısı’na hitap etti. Oturum, 8-11 Kasım tarihleri ​​arasında Pekin’de gerçekleştirildi.

Ju Peng | Xinhua Haber Ajansı | İyi resimler

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Japonya Başbakanı Fumio Kişida, APEC zirvesinde bir araya gelecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı İkilinin Çin-Japonya ilişkileri ve uluslararası ve bölgesel karşılıklı çıkar meseleleri hakkında görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

“Çin ve Japonya yakın komşular ve bölgenin önemli ülkeleri… Her iki taraf da çağın gidişatına ayak uydurmalı, barış ve dostlukta kararlı kalmalı, karşılıklı yarar sağlayan iş birliğini genişletmeli, farklılıkları iyi yönetmeli ve birlikte çalışmalıdır. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Japonya ile ilişkileri geliştirin” dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de bekliyor Sayfada Xi ile tanışın Reuters’in bir hükümet sözcüsüne dayandırdığı haberine göre forumun

– Lee Ying Shan

APEC İcra Direktörü, Suudi-Tayland gıda ve enerji işbirliğinin ‘iyiye işaret’ olduğunu söyledi

APEC İcra Direktörü Kasemsit Pathomchak, CNBC’den Sri Jekarajah’a Suudi Arabistan’ın Tayland’daki enerji yatırımlarına olan bağlılığının iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler için “iyi bir işaret” olduğunu söyledi.

Mayıs ayında devlet destekli Aramco MoU’yu imzaladı Tayland ile enerji iş birliğini güçlendirmek ve bölgedeki varlığını artırmak için Tayland Ulusal Petrol Şirketi ile birlikte çalışmaktadır. Aynı ay, Suudi Arabistan Yatırım Fonu şunları söyledi: Tayland’ı Güneydoğu Asya’ya yatırım yapmak için bir merkez olarak kullanın.

“Bu iyiye işaret.

Anlaşmalar, Suudi mücevherlerinin çalınmasını ve Tayland’daki Suudi diplomatların öldürülmesini içeren 30 yıllık “Mavi Elmas Olayı”ndan sonra ilişkilerde daha fazla erimeye işaret ediyor. Ocak ayında Prayuth San-Ocha Başbakan oldu. İlk Devlet Başkanı Tayland’ı ziyaret edecek Tartışmadan.

– Lee Ying Shan

Kamboçyalı Hun Sen, Covid testi pozitif çıktığı için APEC’e katılmayacak

Kamboçya Başbakanı Hun Sen

Ahn Young-Joon | AFP | İyi resimler

Kamboçya Başbakanı Hun Sen’in bu hafta başlarında Kovid testi pozitif çıktı ve Bangkok’taki APEC zirvesine katılmayacak.

Kamboçya lideri Salı günü açıkladı covid testi pozitif Ve Endonezya’daki G-20 zirvesindeki görüşmelerini iptal edip eve erken dönmek zorunda kaldı.

– Lee Ying Shan

Biden zirveyi kaçıracak; Amerika Birleşik Devletleri adına Başkan Yardımcısı Kamala Harris katılacak.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve İkinci Beyefendi Doug Emhoff (solda), 16 Kasım 2022’de Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi için Tayland’a gitmek üzere Andrews Müşterek Üssü’nden ayrıldı.

Hyeon Jiang | AFP | Getty Resimleri

ABD Başkanı Joe Biden, torununun düğününe katıldığı için Bangkok’ta yapılacak APEC liderleri toplantısına katılamayacak. Bunun yerine Başkan Yardımcısı Kamala Harris ABD’yi temsil edecek.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Ekim ayında yaptığı açıklamada, “Başkan Yardımcısı, ABD-Tayland ittifakını yeniden teyit etmek ve güçlendirmek ve bir dizi konuda işbirliğimizi görüşmek için Taylandlı liderler ve sivil toplum temsilcileriyle temasa geçecek.” dedi.

Bu haftanın başlarında, Biden, Group of 20 zirvesine katıldı Bali, Endonezya, nerede Büyük ekonomilerin liderleri tartışıldı Rusya’nın Ukrayna’daki SavaşıYaşam maliyeti krizi, tedarik zinciri kısıtlamalarının yanı sıra enerji ve gıda güvenliği.

– Lee Ying Shan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.