Yargıç Ketanji Brown Jackson, mahkeme son sözlerini verirken Yüksek Mahkeme yargıcı olarak yemin etti.

Ketanji Brown Jackson, Şubat ayında bir portre için poz verdi. (Jacqueline Martin/AP)

Rutgers Hukuk Okulu’nda dekan yardımcısı ve profesör olan Kimberly Mutcherson, yeni Yargıç Ketanji Brown Jackson’ın eklenmesinin Yargıtay’ın ideolojisini değiştirmediğini ve yedek kulübesindeki ilk siyah kadının yeni bir bakış açısı getirdiğini söyledi. .

“Bence herkes olayları farklı bir perspektiften hayal edemez, bu yüzden o yerde oturan, onlarla aynı referanslara sahip, onlarla aynı sahada oturan birine sahip olmak. Ve bence inanılmaz derecede anlamlı. Mutcherson, dünyayı farklı bir mercekten tanımlayabilen biri” dedi.

Tüm Amerikalılar için gerçek sonuçları olan kararlar alınırken, odada farklı seslere sahip olmanın önemli olduğunu söyledi.

“Oy verme biçimlerini mutlaka değiştirmiyor. En azından bazı şeyler hakkında nasıl düşündüklerini değiştiriyor” dedi.

CNN analisti ve Yüksek Mahkeme biyografi yazarı Joan Biskubic, Jackson’ın sahadaki yerinin “masa etrafındaki harekette” büyük bir fark yaratacağını kabul etti. Yargıç Sandra Day O’Connor’ın ilk siyah yargıç olan Yargıç Thurgood Marshall’ın mahkemeye getirdiği perspektiften nasıl bahsettiğini karşılaştırdı.

Jackson’ın masaya çeşitli bakış açıları getirdiğini söyledi – ırkı, yaşı ve federal bir kamu savunucusu olarak geçmişi.

“Eğitim ve deneyim açısından Stephen Breyer ile aynı türden bir geçmişe sahip. İkisi de hukuk katibi, ikisi de çok prestijli derecelere sahip – ama bu önemli bir demografik farklılığa sahip ve 51 yaşında. Stephen Breyer 83 yaşında, yani onu da getirecek.” dedi Biskubic.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.