Yargıtay, Biden’ın öğrenci kredisi af planının yasal olup olmadığını inceleyecek

Yorum

Yargıtay Perşembe günü açıkladı İncelemeyi hızlandırmak Başkan Biden’ın milyonlarca borçlu için federal öğrenci kredisi borcunu iptal etme ve Şubat ayında sözlü tartışmalar yürütme planının yasallığı.

Alt mahkemeler, yönetimin salgının şiddetlendirdiği geri ödeme sorunlarının gerekçelendirdiğini söylediği planı askıya aldı. Biden yönetimi, yargıçlardan ya yasal zorluklar devam ederken davanın devam etmesine izin vermelerini ya da konuyu kendileri ele almalarını istedi. Son zamanlarda oldu Arayı uzattı Yüksek mahkemeye yıl sonunda ödenmesi gereken federal borç geri ödemeleri konusunda harekete geçmesi için zaman vermek.

Mahkeme kararıyla proje askıya alınacak Ertelenmiş eylem Yönetimin talebi üzerine geri yükleyin.

İdareyi dava eden yetkililerden biri olan Nebraska Başsavcısı Doug Peterson (sağda), yüksek mahkemenin davayı ele alma kararını övdü.

“Başkanın çoğu borçlu için öğrenci kredilerini iptal etme girişimi, yasal yetkisini aşıyor. Ve haksız yere 430 milyar dolardan fazla ekonomik yükü bu paradan yararlananlardan yararlanmayanlara kaydırıyor” dedi. “Cumhurbaşkanının, seçimden hemen önce öğrenci kredisi programımızı siyasi olarak sömürmesine kesinlikle karşıyız.”

Biden yönetimi de mahkemenin davaya bakma kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre yaptığı açıklamada, “Bu program, öğrenci borcunun yükü altında mücadele eden 40 milyondan fazla uygun Amerikalının pandemiden kurtulması ve hayatlarında ilerlemesi için çok önemlidir.” dedi. “İdare avukatlarının dikkatli analizleri sayesinde plan yasal.”

Biden Planı Federal öğrenci kredilerinde 20.000 $’a kadar iptal 40 milyondan fazla borçluya verilen krediler. ABD 8. Daire Temyiz Mahkemesi, devam eden davaların ortasında, Cumhuriyetçi liderliğindeki altı eyaletten oluşan bir koalisyonun programa ülke çapında bir yasak getirme talebini kabul etti.

Ayrı bir davada, 10 Kasım’da Teksas’ta bir federal yargıç beyan bağışlama programı Yasadışı. ABD 5. Daire Temyiz Mahkemesi tarafından Çarşamba Bir istek reddedildi Yargı tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilirken mahkeme idarenin itirazını esastan değerlendiriyor.

Başka bir temyiz mahkemesi, Biden’ın öğrenci kredisi yardımını yenileme teklifini reddetti

Yasal savaşlar milyonlarca öğrenci kredisi borçlusunu sakat bıraktı. Hak kazananların yarısından fazlası af programına başvurmuş ve Eğitim Bakanlığı mahkemeler tarafından durdurulmadan önce yaklaşık 16 milyon başvuruyu onaylamıştı. Proje üzerindeki yasağa rağmen, bakanlık geçtiğimiz günlerde halka başvurularının onaylandığını bildirdi ve mahkemede kazanırlarsa yönetimin borçtan feragat edeceğine dair güvence verdi.

bu Borç hafifletme planı Yılda 125.000 $’a kadar veya evli çiftler için 250.000 $’a kadar kazanan borçlular için 10.000 $’a kadar federal öğrenci kredisi silinebilir. alanlar Zil Bağışları Ek 10.000 $, bağışlanma için uygundur.

Konu, yönetimin Kongre’nin açık rızası olmadan pandemik yardım uygulama yetkisine şüpheyle yaklaşan Mahkeme’nin önüne geliyor.

2021’de mahkeme Sürgünlere ilişkin ulusal yasağı kaldırdı Trump yönetimi sırasında başlayan ve Biden tarafından genişletilen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından dayatıldı. Bu yılın Ocak ayında, Uygulama aşılama veya test etme ihtiyacını durdurdu Ülkenin en büyük işverenleri, böyle bir emrin Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi’nin yetkisini ihlal edeceğini söylüyor.

Nebraska, Missouri, Arkansas, Iowa, Kansas ve Güney Carolina’nın Cumhuriyet başsavcıları, bunun başka bir ihlal davası olduğunu söyledi.

“Başkan Biden, salgının sona erdiğini alenen ilan ettiği gibi, Eğitim Bakanı ve Eğitim Bakanlığı, toplu kredi iptallerini haklı çıkarmak için Covid-19’u kullanıyor – federal öğrenci kredisi borcundaki 400 milyar dolardan fazlasını silmek ve hepsini ortadan kaldırmak için yasadışı bir çaba. 43 milyon borçlunun yaklaşık 20 milyonunun bakiye borcu var, ”dedi eyaletler Yüksek Mahkemeye sundukları dosyalarda.

Başsavcı Elizabeth B. Preloger, eyaletlerin yönetimin eylemlerine itiraz edecek yasal dayanağa sahip olmadığını ve federal yasanın eğitim sekreterine öğrenci kredisi programında değişiklik yapma konusunda geniş yetki verdiğini söyledi. Trump ve Biden yönetimleri, pandemi sırasında kredi geri ödemelerini dondurmak için yasa çıkardı.

Prelogger, mahkeme dosyasında, “Kongre, Eğitim Bakanı’na, etkilenen öğrenci kredisi alanlara yardım sağlayarak ulusal acil durumlara yanıt verme yetkisi verdi.” “Bakan’ın bu açık yasal yetkiyi ihlal ettiğine dair hiçbir bulguya sahip olmayan Sekizinci Daire, küresel salgının devam eden ekonomik etkilerinden etkilenen milyonlarca Amerikalıya kritik yardım sağlanmasını engelleyen ülke çapında bir tedbir kararı çıkardı.”

23 Kasım’da Biden yönetimi Öğrenim kredisi geri ödeme moratoryumunu uzattı Yeni yılda. Biden, “Mahkemeler davayı incelerken, yardım almaya hak kazanan milyonlarca borçludan öğrenci kredilerini ödemeye devam etmelerini istemek adil değil” dedi.

Eğitim Bakanlığı’nın programı uygulamak için onay vermesinden veya davanın çözülmesinden 60 gün sonra ödemeler devam edecektir. 30 Haziran’a kadar olmazsa 60 gün sonra veya 2 Eylül’e kadar. Bakanlık, ödemelerin 1’inde devam edeceğini söyledi.

Biden yönetimi başlangıçta borçluları, moratoryum kaldırılmadan önce başvurularının işleme alınması umuduyla, moratoryumun 31 Aralık’ta sona ermesinin planlandığı 15 Kasım’a kadar borç erteleme başvurusunda bulunmaya teşvik etti. Bu, eğitim departmanına borçluların aylık ödemelerini yeni bakiyelere göre yeniden hesaplaması için yeterli zaman vermiş olacaktı.

Federal öğrenci kredisi alan çoğu kişi, Kongre’nin Mart 2020’de Salgın Yardım Yasası’nı kabul etmesinden bu yana aylık ödemelerden ve kredi faizlerinden muaf tutuldu. Trump yönetimi moratoryumu iki kez uzatırken, Biden bunu altı kez yaptı.

İşçi sendikaları, sivil haklar grupları ve öğrenci kredisi aktivistleri, borç erteleme programı yasal belirsizlik içindeyken Biden’a borç ertelemesinden feragat etmesi için baskı yaptı. Aynı grupların çoğu, Yüksek Mahkeme’yi programı eski haline getirmeye çağıran davalar açtı.

Randy Weingarten, “Biden yönetiminin öğrenci kredisi yardım programı, milyonlarca eğitimci, hemşire, kamu görevlisi ve diğer çalışan insanlar için – bizi pandemiden kurtaran ve ekonomimizi her gün ayakta tutan insanlar için bir cankurtaran halatı,” dedi. Amerikan Öğretmenler Federasyonu, planı desteklemek için kısa bir açıklama yaptı. Ancak yasakçı ideologlar gelecekleriyle siyaset oynuyorlar ve ilerlemeyi durdurmak için hukuk sistemini kötüye kullanıyorlar ve Başkan Biden’ın milyonlarca insana yardım edecek bir başarısını engellemesi daha da kötü.”

bir dava var Biden v. Nebraska.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.