Yargıtay: Maine dini okulları müfredattan engellenemez

Makale eylemleri yüklendiğinde yer tutucu

Salı günü Yüksek Mahkeme, Maine eğitim programının kamu finansmanının dini öğretimi teşvik eden okullara gitmesine izin vermesini yasaklayarak dini çıkarlar için son zaferleri genişletti.

Baş Yargıç John G. Roberts Jr. ile 6’ya 3 oy vardı. Çoğunluk için yazma Ve Mahkemenin üç Liberali aynı fikirde değildi.

Bu, mahkemenin devletin dini tanıma yasağına karşı Anayasa’nın dini eğitimi savunmasını tartarken dini çıkarların yanında yer aldığı son davadır.

Dava, küçük bir eyalette sadece birkaç bin öğrenciyi etkileyen olağanüstü bir projeyi içeriyor. Ancak, en muhafazakar mahkeme kilise ile devlet arasındaki anayasal çizgiyi gevşettiğinden, bunun geniş kapsamlı etkileri olabilir.

Program kapsamında, kırsal alanlardaki yargı bölgeleri, liseleri destekledikleri ölçüde, yakındaki okullar okul çağındaki çocuklarına eğitim vermeyi ayarlayabilir veya ebeveynler, çocuklarını özel okullara göndermek için devlet öğrenim ücreti ödeyebilir. Ancak bu okullar laik olmalıdır, yani inanç veya inanç sistemini teşvik edemezler veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleriyle “bu inançla” öğretemezler.

Yüksek Mahkeme, özel eğitimi sübvanse eden eyaletlerin dini okulları da içermesi gerektiğine karar verdi.

Roberts, planın dinin özgür kullanımına ilişkin anayasal garantiyi karşılayamadığını söyledi.

“Mine’ın planında tarafsızlık yok” diye yazdı. “Devlet, özel okullardaki bazı öğrenciler için eğitim ücreti ödüyor – okullar dini olmadığı sürece. Bu dine karşı ayrımcılıktır.”

Protestoculardan biri, Yargıç Sonia Sodomayor, “Bu mahkeme, Frams’ın inşa etmek için savaştığı kilise ile devlet arasındaki bölme duvarını kaldırmaya devam ediyor.”

Roberts ile birlikte muhafazakar yargıçlar arasında Clarence Thomas, Samuel A. Alito Jr., Neil M. Korsch, Brett M. Kavanagh ve Amy Connie Barrett katıldı.

Bu karar, Roberts’ın kanunu nasıl muhafazakar bir yöne taşımak istediğinin bir örneğidir. 2017 yılında, bir hükümetin kilise oyun alanını güvenlik önlemlerini finanse etme planından çıkaramayacağı görüşünü yazdı.

2020’de çoğunluk için yazdı Bir Montana projesi Özel okul eğitim hibelerini finanse eden bağışçılar için sağlanan vergi indirimleri, özel dini okullara da açık olmalıdır.

“Hükümetin özel eğitimi sübvanse etmesine gerek yok” diye yazdı. Ancak bir kez hükümet bunu yapmaya karar verdiğinde, bazı özel okullar sırf dindar oldukları için diskalifiye edilemez” dedi.

Salı günkü kararda Roberts, “Maine’nin dini okulları burs programından çıkarmaya devam etme kararı … kilise ve devletin federal anayasanın talep ettiğinden daha sert bir şekilde ayrılmasını teşvik ediyor” diye yazdı.

Yüksek Mahkeme, büyük bir kilise devleti kararında dini kurumların yanında yer aldı

Mahkemenin Üç Liberali – Yargıçlar Stephen G. Prairie, Elena Kagan ve Sotomayor – Maine, davanın çok ileri gittiğini söyledi.

Sotomayor yolu kaydetti. “Beş yılda ne büyük fark” diye yazdı, “2017’de mahkemenin ‘öncü’ olacağından korktum.[ing] Bizim için… kilise ve devletin ayrılması anayasal bir slogandır, anayasal bir taahhüt değil.’ Bugün mahkeme bizi kilise ve devlet ayrımının anayasaya aykırı hale geldiği noktaya götürüyor.

Ayrı bir ortak açıklamada, Fryer, Sodom Mayer ve Kagan, mahkemenin geçmişte devletlerin özel dini okullara yardım sağlayabileceği konusunda anlaştığını söyledi.

Fryer, “Ama anahtar kelime Mayıs,” diye yazdı. “Mahkemenin bugün sahip olduğu şey, daha önce hiç devleti yönetmedik. İle (Numara. Mayıs) Eyalet çapında ücretsiz devlet okulu eğitiminin sağlanmasını sağlamak için tasarlanmış bir eğitim programının parçası olarak din eğitimi için devlet fonlarını kullanın.

Maine’in kırsal kesiminde yaşayan ve devlete lise vermeyen iki aileyi ilgilendiren dava. David ve Amy Carson, eyaletin öğrenim ücretinin kızlarını Bangor Hristiyan okullarına göndermeye devam etmesini istedi ve Troy ve Angela Nelson, kızlarını Temple Academy’ye göndermek istedi. Adalet Enstitüsü de dahil olmak üzere muhafazakar ve liberal yasal gruplar tarafından temsil edildiler.

ABD Temyiz Mahkemesi’nin emekli Yargıç David Souther’dan oluşan 1. Dairesi, Maine’in kamu fonlarını dini okullara harcamama hakkına sahip olduğuna karar verdi.

Notre Dame’da hukuk profesörü olan Nicole Stelle Garnett, 25 yıl önce Maine’in planına karşı dava açarak kararı “dini özgürlük ve Amerikan okul çocukları için bir zafer” olarak nitelendirdi.

Karar, “Amerika Birleşik Devletleri’nde ebeveyn seçimini genişletmenin önündeki büyük bir engeli kaldırıyor.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri ve kilisenin ayrılmasından yana olan devlet başkanı ve CEO’su Rachel Laser yaptığı açıklamada şunları söyledi: Birini seç. “

durum Carson v. Macin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.