Yas tutanlar sokakları doldururken Kraliçe Elizabeth’in tabutu Edinburgh’a ulaştı

  • Kraliçe’nin tabutu, öldüğü Balmoral Kalesi’nden alındı.
  • Tabut Edinburgh’daki Kraliyet Sarayı’na ulaştı
  • Bir kalabalık, birkaç gözyaşı, bir satır
  • Kraliyet saraylarının dışında birçok çiçek var
  • Cenazesi 19 Eylül’de kaldırılacak

EDINBURGH, İskoçya, 11 Eylül (Reuters) – Kraliçe’nin tabutu, İskoç Dağlık Bölgesi’ndeki yazlık evinden altı saatlik bir yolculuğun ardından Pazar günü Edinburgh’a ulaştı ve diğerleri gözyaşlarına boğuldu.

Pitoresk İskoç kırsalından, köylerinden, küçük kasabalarından ve şehirlerinden geçen yavaş yolculuğunun sonunda, yaldızlı askerler tabutu Elizabeth’in resmi İskoç evi olan Holyroodhouse Sarayı’nın taht odasına taşıdı ve burada bir gece kalacaktı.

Cuma günü annesine duygusal bir övgüde bulunan Kraliçe’nin en büyük oğlu ve yeni kralı Charles, geçen yıl ölen 73 yaşındaki kocası Prens Philip’e katılmak için “son büyük yolculuğa” çıktığını söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Daha önce, 96 yaşında Perşembe günü İskoç başkentine yaptığı yolculuğun başlangıcında öldüğü Balmoral Kalesi’nin kapılarından meşe tabut taşıyan bir tabut çıktı.

İskoçya Kraliyet Standardındaki tabutu, Elizabeth’in en sevdiği tatlı bezelye de dahil olmak üzere Balmoral bahçesinden alınan çiçeklerden yapılmış bir çelenkle kaplandı.

Holyroodhouse’a giderken, Edinburgh’un merkezinde büyük bir insan kalabalığı tarafından karşılandığı için askeri bir onur kıtası tarafından karşılandı.

Tabut İskoçya Kraliyet Alayı askerleri tarafından taşınırken Kraliçe’nin kızı Anne, Kraliçe’nin küçük oğulları Prens Andrew ve Edward tarafından kuşatıldı.

Evinden sabah 6’da ayrılan 62 yaşındaki Eilidh McIntosh, “Bunu kaçırmama imkan yok. Hayatımın geri kalanında pişman olacağım” dedi. Mil.

24 yaşındaki Rachel Lindsay, tabutun yanından geçerken gözyaşlarına boğuldu. “Çok üzücü,” dedi. “Böyle olmasını hiç beklemiyorduk. Sonsuza kadar yaşayacağını sanıyordum. Görene kadar doğru olduğunu sanmıyordum.”

Balmoral’dan yapılan yolculuk, 19 Eylül’de Londra’daki Westminster Abbey’de bir devlet cenazesine giden bir dizi olaydan ilkiydi.

Ölümü, yalnızca Kraliçe’nin yakın ailesinden ve Britanya’daki pek çok kişiden gözyaşı, üzüntü ve sevgi dolu övgüler aldı; bu, onun yetmiş yıldır dünya sahnesindeki varlığını yansıtarak, dünyanın dört bir yanından geldi.

Kortej nereye gittiyse insanlar ya yollara dizildiler ya da arabalarını durdurup seyretmeye başladı. Bir noktada, çiftçiler tarafından bitişik tarlalarda dizilmiş düzinelerce traktörün oluşturduğu bir şeref kıtasının yanından geçti.

Birçoğu parlak güneş ışığında sessizce izledi. Bazıları yola çiçek attı. Diğerleri için o anın duygusu onları gözyaşlarına boğdu.

1953’te Kraliçe’nin taç giydiği gün doğan 69 yaşındaki Elizabeth Alexander, “Çok üzücü. Burada olduğum için mutluyum. Devamını Okuyun” dedi.

Binlerce kişi Britanya’nın dört bir yanındaki kraliyet saraylarına akın ediyor, ardı ardına buket çiçek getiriyor. Green Park’ta, Londra’daki Buckingham Sarayı’nın yakınında, bazılarının saygılarını sundukları uzun buketler, yas tutanların anma törenini okumalarına izin vermek için parkın etrafında kıvrılıyor.

Diğer iyi dilekler ağaçlara taziye mesajlarını ekledi.

Charles, annesinin ölümünden kısa bir süre sonra kral oldu ve Cumartesi günü düzenlenen törenle resmen yeni kral olarak ilan edildi. devamını oku

Benzer duyurular Birleşik Krallık’ta ve Charles’ın şu anda devlet başkanı olduğu diğer 14 bölgede, Avustralya, Kanada, Jamaika, Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine’de takip ediliyor. devamını oku

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Parlamento üyelerinin saygılarını sunmalarına izin vermek için Perşembe günü erteleneceğini söyledi. devamını oku

Kraliçe, babası Kral George VI’nın ölümünün ardından 6 Şubat 1952’de 25 yaşında tahta çıktı. Taç giyme töreni bir yıl sonra gerçekleşti.

Elizabeth’in yaşı ve kötü sağlığı nedeniyle ölümü tamamen beklenmedik olsa da, haberlerde hala bir şok hissi vardı.

Şimdi tahtın varisi olan torunu Prens William, Cumartesi günü Windsor Şatosu’nda bir kalabalıkla karşılaştığında iyi niyetli bir kişiye “Hepimiz onun yenilmez olduğunu düşündük” dedi. devamını oku

cenaze ayinleri

Yas Pazartesi günü de devam edecek. Charles, tabut bir hizmet için Holyroodhouse’dan şehrin St Giles Katedrali’ne taşınırken Edinburgh’daki diğer kıdemli kraliyet üyelerine katılacak.

İnsanların 24 saat boyunca orada son saygılarını sunmalarına izin verilecek ve yeni hükümdar ve kraliyet ailesinin üyeleri de nöbet tutacak.

Yetkililer, Kraliçe’nin cenazesinin İngiltere’de resmi tatil olacağını duyurdu. Etkinliğin tüm detayları ve katılımcılar henüz açıklanmamasına rağmen, ABD Başkanı Joe Biden orada olacağını söyledi.

Ondan önce tabutu Londra’ya götürülecek ve ardından Buckingham Sarayı’ndan dört gün boyunca eyalette yatacağı Westminster Hall’a taşınırken sessiz bir geçit töreni yapılacak.

Başbakan Liz Truss’un bir sözcüsü gazetecilere verdiği demeçte, “Çok sayıda insan bekleyebileceğimizi söylemeye gerek yok” dedi.

Salı günü başbakan olarak atanan Truss, hem yeni devlet başkanı hem de başbakan önümüzdeki birkaç gün içinde Birleşik Krallık’ın dört ülkesini kapsayan bir turda Kral Charles’a katılacağı için Kraliçe’nin son kamu eylemi olacak. devamını oku

73 yaşındaki Charles, şimdi kökenlerini 1066’da İngiliz tahtını alan Norman Kralı Fatih William’a kadar izleyen bir çizgide 41. hükümdar.

Elizabeth’in ölümü kraliyet ailesi için zor bir iki yıl oldu.

Torunu Prens Harry ve eşi Meghan, 2020’de kraliyet hayatından uzaklaşmaya ve her ikisinin de şirketin sert eleştirmenleri olduğu Kaliforniya’ya taşınmaya hazırlanıyor.

Harry ve ağabeyi William’ın nadiren, onları ailenin geri kalanından yabancılaştıran konuşma şartlarında oldukları söyleniyor. Ancak Cumartesi günü Windsor Kalesi’nin önünde eşleriyle birlikte ortaya çıktıklarında, büyükannelerinin ölümü aralarındaki farklılıkları bir kenara bıraktı. devamını oku

Bir kraliyet kaynağı, bunu aile için inanılmaz derecede zor bir zamanda büyük bir dayanışma gösterisi olarak nitelendirdi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

(Londra’da Michael Holden, William James ve William Schomberg, Balmoral’da Russell Cheyne, Balearic’te Louise McDonald ve Marco Trujillo ve Edinburgh’da Andrew MacAskill ve Lindsay Dunsmuir tarafından rapor edilmiştir) Kate Holden, Mark Potter, Answer Kate Holden, Mark Potter, Answer K.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.