Yatırımcılar Federal Rezerv konuşmacılarını beklerken hisse senedi vadeli işlemleri düşüyor

Hisse senedi vadeli işlemleri, yatırımcıların durgunlukla ilgili endişeleri artıran verilere tepki göstermesi ve günün ilerleyen saatlerinde yapılması planlanan bir dizi Federal Rezerv konuşmacısını beklemesiyle Cuma sabahı düşüş yaşadı.

Dow Jones endüstriyel ortalamasına bağlı vadeli işlemler 112 puan veya %0,34 kaybetti. S&P 500 vadelileri %0,27 ve Nasdaq-100 vadelileri %0,32 düştü.

Çarşamba günkü satışların ardından Dow Perşembe günü 764,13 puan veya %2,25 düşerek Eylül ayından bu yana en kötü günlük performansını sergiledi. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla %2,49 ve %3,23 düştü.

Perşembe günkü hayal kırıklığı yaratan perakende satış raporu Enflasyon tüketicileri beklenenden daha sert vuruyor. Yatırımcılar, ekonominin zayıfladığının bir işareti olarak bunun tüketici harcamalarını yavaşlattığından endişe ediyorlar.

Bu son düşüşlerle birlikte, tüm endeksler art arda ikinci bir kayıp haftasına hazırlanırken, piyasa Cuma gününe gidiyor.

Tepki olarak hisse senetleri düştü Merkez Bankası faiz oranlarını 50 baz puan artırdı %4,25 ile %4,5 arasında bir hedef aralığı – 15 yılın en yüksek oranı. Merkez bankası, oranları daha önce beklenenden daha büyük bir rakam olan 2023’e kadar %5,1’e çıkaracağını söyledi.

Comerica Wealth Management’ın baş yatırım sorumlusu John Lynch, “Fed’in merkeziyetçiliği umuduyla kendilerini toparladıktan sonra, hisse senedi tacirleri, Jerome Powell’ın ‘daha uzun süre daha yüksek’ temasını yineleyen dünkü FOMC açıklamasından dolayı hazımsızlık hissediyorlar” dedi.

Yatırımcılar, tüketici harcama modelleri hakkında daha fazla bilgi sağlayacak olan Olive Garden’ın ana şirketi Tartan Restoranları’ndan Cuma günkü zil öncesi kazanç çağrısına bakacaklar. John Williams, Michael Bowman ve Mary Daly’den gelecek Fed politikası hakkında notlar arıyor olacaklar. Yatırımcılar, gelecekteki faiz artırımlarının hızını ve merkez bankasının ekonomiye bakışını ölçmeye çalışıyor.

Veriler, hizmet ve imalatta Aralık ayı satın alma müdürleri endeksleriyle birlikte sabah saatlerinde izlenecek. Endeksler, iş koşullarının ölçüleri olarak görülmektedir. İmalatın Kasım ayıyla aynı oranda gelmesi beklenirken, hizmetlerin 0,3 puan artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.