Yellowstone seli, milli parklara neyin geldiğinin bir işaretidir.

Livingston, Mont. – Felaket yağmurları ve toprak kaymaları köprüleri yıktı, evleri su bastı ve 10.000 kişinin tahliyesini zorladı, Yellowstone Milli Parkı’nın kuzey kesimlerini yoğun yaz boyunca turistlerden ülkenin en çok ziyaret edilen doğa harikalarından biri haline getirdi. Seyahat sezonu. Yetkililer, daha fazla yağmur ve sel uyarısında bulundu.

Livingston şehri, Mont. Evlerden gelen çikolatalı sütlü su düşük olmasına rağmen, Yellowstone Nehri yüksekti, bu hafta sonu daha fazla yağmur bekleniyordu ve bölge sakinleri yerel ekonominin önemli bir itici gücü olmadan uzun bir yaz geçirdiler.

Park amiri Cam Sholey Salı günü geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında, yetkililerin hasarlı yollar ve harap köprülerle uğraşması durumunda parkın bir hafta veya daha fazla kapatılacağını söyledi. Ancak Livingston ve küçük turizm kasabası yakınlarındaki parkın kuzey girişlerine Cadılar Bayramı’na kadar erişilemeyecek.

Livingston ve Gardiner arasında, Paradise Valley’deki Yellowstone Nehri üzerindeki Point of Rocks Köprüsü, bu önemli kuzey erişim noktalarından biridir. Köprünün her iki ucundaki yollar sular altında kaldı ve ekipler Çarşamba günü köprüyü incelemeleri için erişimi yeniden sağlamak için çalıştı.

Montana Ulaştırma Bakanlığı köprü bakım mühendisi David Crumley, “Su hala orada, üç ilçede bir hazine durumu yaşanıyor, ancak bu köprü bir öncelik” dedi. Köprünün tekrar kullanıma açılmasının birkaç gün sürebileceğini veya önemli bir hasar meydana gelirse daha fazla gün sürebileceğini söyledi.

Parkın ziyaretçileri, göller ve nehirler taşmadan birkaç saat önce yürüdükleri çayır nehir kıyılarını görmenin inanılmaz deneyimini anlattılar. 52 yaşındaki Gürcistanlı bir turist olan Donna Frisch, “Evini kaybeden veya eve gelemeyenler için kalbim kırılıyor” dedi.

Bay. Park korucusu Sholi, dört gün boyunca benzeri görülmemiş yağmur ve eriyen karın neden olduğu sel ve toprak kaymalarını “bu günlerde ne olursa olsun bin yıllık bir olay. Görünen o ki giderek daha sık oluyorlar” diye tanımladı. Tahliye başladığında en az 10.000 kişinin katıldığını tahmin etti.

Salı günü, Montana Valisi Greg Gianford, sel suları çekilmeye devam ederken eyalet çapında bir felaket ilan etti. Ancak bazı trajik anlara rağmen, bir kamp alanında bir kişi kalp krizinden öldüğünde, yetkililer sadece bir ölüm bildirildiğini söyledi.

Amerika’nın en eski milli parkı Yellowstone’daki orman ve aktif gayzerler her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. boyunca yayılır Wyoming’in kuzeybatı köşesinde ve Montana ve Idaho’da iki milyon dönümden fazla. 2021 yılında 4,8 milyondan fazla insan Ziyaret.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milli parklar, korona virüs salgınları sırasında ziyaretçi sayısında artış gördü ancak olmadı. yüz geliştirme zorlanma İklim değişikliği ve diğer faktörler, kuraklık, orman yangınları ve sel gibi aşırı hava koşullarına neden olur. Önümüzdeki birkaç on yıl boyunca, Yellowstone’un görülmesi bekleniyor Artan yangınlar, ölen ormanlar, genişleyen çayırlar, daha istilacı bitki örtüsü ve daha sığ, daha sıcak su yolları.

Bu hafta sel ve heyelanlara neden olan fırtına, hafta sonu iki ila üç inç arası yağmurla başladı. 5,5 inçlik buzun eridiği ısınma sıcaklığının yanı sıra, yağmur büyük bir sel yarattı, Mr. Dedi Sholi. Yetkililer Pazartesi günü parkın kuzeyindeki etkilenen ziyaretçileri tahliye etti ve Salı günü geç saatlerde sel hala devam ediyordu.

Yetkililer, Gardiner ve Cook City de dahil olmak üzere Montana’daki parkın kuzeyindeki topluluklarda gıda ve temiz su temini kesilen yüzlerce evi su bastı.

Tehdit edici bir şekilde, bazı tahminler, Yellowstone Dağları’nda bir fit daha fazla kar kaldığı için, dört ila beş gün içinde daha fazla sıcaklık ve yağmurun beklendiğini ve bu da başka bir dizi sel olasılığını artırdığını gösteriyor. Dedi Sholi.

Livia Albeck-Ripka Ve Christine Hauser Katkıda bulunan rapor. Alain Delacourier Araştırma katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.