Yeni cumhurbaşkanı için erken seçim talep eden kitlesel protestolarda iki kişi öldü siyasi haberler

Gençler, Başkan Pedro Castillo’nun görevden alınması ve tutuklanmasının ardından çıkan huzursuzluğun ortasında Antahuilas’ta öldürüldü.

Peru’da yeni seçimler ve hapisteki eski cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun serbest bırakılması talebiyle polisle çıkan çatışmada en az iki kişi öldü.

Pazar günkü ölümlere, Castillo’nun görevden alınmasına ve tutuklanmasına karşı protestolar Peru’nun her yerine, özellikle kuzey ve Andean şehirlerinde yayıldı.

Ülkenin başkan yardımcısı olan Başkan Dina Boluarte, duyurudan kısa bir süre önce Castillo’nun yerini almak üzere geçen hafta göreve başladı.

Pazartesi günü erken saatlerde ulusa hitaben yaptığı konuşmada Polwart, “Genel seçimi Nisan 2024’e getirmek için Kongre ile anlaşmaya varmak için bir yasa tasarısı sunmaya karar verdim.”

Eski bir okul öğretmeni ve sendika lideri olan Castillo, görevden alma oylaması öncesinde Kongre’yi feshetmeye çalıştıktan sonra Çarşamba günü milletvekilleri tarafından görevinden alındı. Eski cumhurbaşkanı kısa süre sonra tutuklandı ve savcılar onu fitne ve komplo kurmakla suçladı.

Hapisteki eski liderin birçok destekçisi, Poluarte’nin Castillo’nun görev süresi 2026’da sona erene kadar Poluarte’nin iktidarda kalmasına izin vermeden seçimlerin yapılması çağrısında bulunarak ülke genelinde protestolar hızla patlak verdi.

Hatta bazı protestocular Kongre’nin kapatılması çağrısında bulundular.

Boluarte’nin açıklamasının huzursuzluğu bastırıp bastırmayacağı hemen belli olmadı.

Pazar günü, Cajamarca, Arequipa, Huancayo, Cusco ve Puno da dahil olmak üzere Peru’nun iç kesimlerindeki şehirlerde protestolar bildirildi.

Yetkililer, Apurimac bölgesindeki Andahuaylas’ta göstericilerin kentin havaalanını ablukaya almaya çalışması nedeniyle çatışmaların çıktığını söyledi. Yerel televizyonda yayınlanan görüntülerde protestocular sapanla ateş etti ve taş attı ve polis göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Bir gösterici, Castillo’nun görevden alınmasının ardından yeni cumhurbaşkanlığı seçimleri talep eden gösteriler sırasında polis memurlarının önünde bir İncil tutuyor. [Gerardo Marin/ Reuters]

Peru’nun ombudsman ofisi başkanı Eliana Revolar, bir radyo istasyonuna 15 yaşındaki bir erkek çocuk ile 18 yaşındaki bir çocuğun çatışmalar sırasında “muhtemelen kurşun yaraları sonucu” öldüğünü söyledi.

“4 yaralı olduğu bildirildi ve üçü sağlık merkezinde tedavi ediliyor. [with wounds] Birden fazla lezyonlu kafa derisi.

Peru’nun başkenti Lima’daki Yasama Sarayı’nda da yüzlerce kişi protesto gösterisi yaptı ve çevik kuvvet polisi kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Kongre, sarayın içinde krizi tartışmak için acil bir oturumda toplandı, ancak fiziksel çatışmalar çıktığı için oturumu erteledi. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, bir kişinin diğerini arkadan yumrukladığı ve üyelerin odanın ortasında birbirini ittiği görülüyor.

Başbakan Pedro Angulo Pazar gecesi Polwart’ın yeni atanan kabinesinin iç huzursuzluğu değerlendireceğini ve nasıl yanıt vereceğine karar vereceğini söyledi.

Bu arada, yerli halkı temsil eden kırsal sendikalar ve örgütler, çiftçi bir ailenin oğlu olan Castillo’yu desteklemek için Salı günü “süresiz grev” çağrısında bulundu. Peru’nun Tarım ve Kırsal Cephesi tarafından yapılan bir açıklama, Castillo’nun derhal serbest bırakılması ve Kongre’nin askıya alınması, erken seçimler ve yeni bir anayasa çağrısında bulundu.

Son anketler, 10 Peruludan dokuzunun ülkenin yasama meclisini onaylamadığını gösteriyor ve bu da yeni seçim çağrılarına yol açıyor.

Peru, 2016’dan bu yana altıncı cumhurbaşkanı.

And Dağları bölgesi ve binlerce küçük çiftliği, yarım yüzyılın en kötü kuraklığında hayatta kalma mücadelesi verirken, ülkede güç mücadeleleri devam ediyor.

33 milyondan fazla insanın yaşadığı ülke, pandemi başladığından beri bildirilen yaklaşık 4,3 milyon vaka ve 217.000 ölümle beşinci bir COVID-19 enfeksiyonu dalgası yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.