Yeni rapor, Ukrayna savaşının küresel büyümeyi yavaşlatmaya devam ettiğini söylüyor

Buna karşılık İngiltere, 2024’te ılımlı bir toparlanmadan önce ekonominin gelecek yıl yüzde 0,4 oranında küçülmesiyle uzun süreli bir durgunluk yaşayacak. OECD’nin bu yıl yüzde 4,4 büyüyeceğini öngördüğü ülke, birkaç ay sonra fena halde tökezledi. Eylül ayındaki siyasi karışıklık ve bir dizi finanse edilmeyen vergi indirimi, İngiliz sterlininin düşmesine neden oldu ve sonunda Liz Truss’un istifası Başbakan olarak.

Rishi Sunak başkanlığındaki mevcut hükümet, çok bekleneni serbest bıraktı Bütçe teklifi Hasarı onarmak için geçen hafta. Ancak OECD, artan yaşam maliyetlerinin ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini söyledi.

Örgüt, 2023’teki büyümenin güçlü bir şekilde, gelecek yıl küresel büyümenin yaklaşık dörtte üçünü oluşturacak olan Asya’nın yükselen piyasa ekonomilerine bağlı olacağını da sözlerine ekledi. Çin ekonomisi 2023’te yüzde 4,6 büyüyecek ve bu yıl pandemi kaynaklı bir yavaşlamanın ardından büyüme oranını yarıya indirecek, Hindistan ise yüzde 5,7’lik güçlü bir hızla büyüyecek.

Yavaşlayan büyümeden daha fazla zarar veren, daha çok yükselen enerji fiyatları tarafından yönlendirilen ve öngörülebilir gelecekte hane halklarını ve işletmeleri sıkıştırmaya devam etmesi muhtemel olan inatçı enflasyon belasıdır. Ancak grup, dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerinin çoğunda enflasyonun gelecek yıl hafifçe düşerek 2022’de yüzde 9,4’ten yüzde 6,4’e çıkacağını söyledi.

OECD, merkez bankalarının enflasyonu kontrol etme çabalarının bazı ülkelerde sonuç vermeye başladığını söyledi. Brezilya’da merkez bankası bir dizi faiz artışıyla hızlı hareket etti ve son aylarda enflasyon düşmeye başladı. Son raporlara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Rezerv, on yıllardır en büyük oran artışını gerçekleştirdi. Bazı ilerlemeler kaydediliyor Enflasyonla mücadelede.

Ancak OECD, enflasyonun yüksek ve tabana yaygın olduğu ülkelerde para politikasının sıkılaşmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa sınırlarında savaşla yüzleşmeye devam ederken, politika yapıcıların enflasyonu kontrol etmesi zor olacak, çünkü hükümetler görece ucuz Rus gazı ve petrolünden üstesinden gelmesi yıllar alabilecek büyük bir beklenmedik kazanç elde ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.