Yetkililer, Martha’s Vineyard’a gönderilen göçmenlerin gönüllü olarak destek için bir askeri üsse götürüldüğünü söylüyor.

Göçmenler, eyalet ve yerel yönetimler tarafından organize edilen ve onları Martha’s Vineyard’dan alan Cuma sabahı otobüslere isteyerek bindiler. Ortak taban kaplamasıYetkililer söyledi.
Göçmenler Çarşamba günü Florida Valisi Ron DeSantis tarafından Martha’s Vineyard’a götürüldü — alan A Bir dizi hareket Cumhuriyetçi valiler tarafından, güney sınırını güvence altına almak ve göçmenleri liberal bölgelere taşımak için yetersiz federal çabalar olduğunu söyledikleri şeyleri kınadılar. Martha’s Vineyard ekibini beklemeyen DeSantis’in hamlesi şu oldu: şiddetle kınandı Beyaz Saray, göçmen savunucuları ve Demokrat yetkililer tarafından.

Martha’s Vineyard’da kaldıkları bir kilisede Cuma sabahı göçmenler, Massachusetts hükümetinin kendilerine Cape Cod askeri üssünde barınma teklif ettiğini duyduklarında tezahürat yaptılar ve otobüslere binmeden önce birbirlerine ve yerlilere sarıldılar.

Onlara sarılanlar arasında bir göçmen yardım gönüllüsü de vardı ve ayrılırken gözyaşlarına boğuldu.

“Başka bir kişinin — pek çok insanın — hayatındaki çok zor bir dönemiydi ve bunu bizimle çok fazla zarafet, şefkat ve mizahla paylaştılar. Ve bu onların hayatlarında ve kalplerinde karşılanacak bir hediye, dedi Lisa Belcastro.

Göçmenlerle çalışan bir grup insan hakları avukatı, hikayelerini “yürek parçalayıcı ve çileden çıkarıcı” olarak nitelendirdi. Göçmenlerin çoğu Çarşamba günü adaya vardıklarında bakıma muhtaç olarak hastaneye gittiler.

Grup, göçmenlik oturumlarının Massachusetts yakınlarında hiçbir yerde planlanmamasına rağmen, bu göçmenlerin bir kısmının Martha’s Vineyard’a gönderildiğini söyledi. Devlet gözetiminden serbest bırakılan göçmenler, göçmenlik sürecini sürdürürken sıklıkla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer şehirlere taşınırlar.

Medeni haklar avukatları Cuma günü bir basın açıklamasında, “Bu korkakça siyasi numara müvekkillerimizi riske attı.” Dedi. “Bazılarının Pazartesi günü binlerce mil ötede göçmenlik duruşmaları var.”

Gruptan bazı avukatlar, göçmenlere Cape Cod bölgesine giden otobüslerde eşlik etti.

Cape Cod’daki göçmenler için yardım bekliyor

Valilik açıklamasında, Cape Cod Ortak Üssü – eyalet acil durum yönetim ajansı tarafından zaten belirlenmiş bir acil durum barınağı – “ailelerin ve bireylerin ihtiyaçlarına uygun güvenli geçici barınak” sağlamak için kurulduğunu söyledi.

Açıklamada, göçmenlerin “bireyleri ve aileleri barındıracak ayrı alanlara sahip JBCC’de yurt tarzında barındırılacağı” ve ailelerin ayrılmayacağı belirtildi.

Baker’ın ofisine göre, yasal, sağlık, gıda, hijyen kitleri ve kriz danışmanlığı gibi hizmetlere erişebilecekler.

Cumhuriyetçi Baker, Martha’s Vineyard topluluğu tarafından göçmenler için “acil bir ihtiyaç anında” kurulan geçici barınağı övdü.

Baker bir haber bülteninde, “Son birkaç gün içinde Martha’s Vineyard’da bu kişilere acil hizmetler sunmak için adım atan sağlayıcılara, gönüllülere ve yerel yetkililere minnettarız.” Dedi.

Beyaz Saray, DeSantis’in eylemlerini kınadı

DeSantis’in Massachusetts’e bir göçmen uçuşu düzenleme kararı, bu hafta güneydeki Cumhuriyetçi valiler tarafından kuzeye yapılan iki yüksek profilli hamleden biri. Perşembe günü, Vali Greg Abbott tarafından Teksas’tan gönderilen iki otobüs dolusu göçmen geldi. Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Evi Ülkenin başkentinde.
Teksas, Washington’a göçmen göndermeye başladı Bu ilkbahar. Arizona’nın Cumhuriyetçi valisi Doug Ducey de bu yıl aynı şeyi yaptı ve her iki eyalet de Washington’a binlerce göçmen gönderdi. Abbott, Teksas’ın çabalarını genişletti New York ve Chicago’yu içerir.
Perşembe günü Beyaz Saray mahkum DeSantis ve Abbott’un bu haftaki hamleleri. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, valileri göçmenleri “siyasi piyonlar” olarak kullanmakla suçladı ve eylemlerini “acımasız, planlanmış bir siyasi gösteri” olarak nitelendirdi.
DeSantis, 2024'te yeniden seçimle karşı karşıya kaldığı için göçmenlere yönelik eylemle GOP tabanına hitap ediyor
ABD’nin Massachusetts avukatı Rachel Rollins, Adalet Bakanlığı üyeleriyle DeSantis’in Martha’s Vineyard’a göçmen göndermesi hakkında konuşacak, ancak bunu yaparken herhangi bir yasayı çiğneyip çiğnemediğini söylemek için yeterli bilgiye sahip değil. Perşembe günü gazetecilere söyledi.

Çarşamba günü Martha’s Vineyard’a yapılan habersiz ziyaretlere rağmen, bazı ada sakinleri bazı hayati hizmetleri sağlamak için hızlı bir şekilde çalıştı.

Adayı temsil eden bir Demokrat olan Massachusetts eyalet temsilcisi Dylan Fernandez, “Adamız 50 yatağı bir araya getirdi, herkese iyi yemek verdi, çocuklara oynayacak bir yer verdi, insanların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini ve desteği almasını sağladı” dedi. , Twitter’da yazdı. “Biz göçmenleri desteklemek için birleşmiş bir topluluğuz.”
onbinlerce dolar vardı bağışlandı Edgartown Kasabası Yöneticisi James Haggerty, topluluğa yardım etmek için CNN Friday’e verdiği demeçte.

Haggerty, genel olarak “tahliyenin ezici olduğunu” söyledi ve ada topluluğunun bu hafta başlarında göçmenlerin habersiz geldiği bir yardım çağrısına yanıt verdiğini yineledi.

Hagerty, “Bazen burada yalnız ve korkusuz oluyoruz, ancak yolculuğun yolunu anlıyoruz ve nihayetinde insanlara yardım etmek isteyen bir topluluğuz.” Dedi.

CNN’den Bob Crowley, Maria Santana, Amy Simonson, Priscilla Alvarez ve Devan Cole bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.