Yoğun kar uçuşları iptal ediyor, yolları kapatıyor: NPR

Bir havayolu yolcusu, Chicago’da 20 Aralık Salı günü meydana gelen büyük bir kış fırtınasından günler önce Chicago’nun Midway Havalimanı’na vardıktan sonra ortak kullanılan araçların arasında yürüyor.

Charles Rex Arbogast/AP


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

Charles Rex Arbogast/AP


Bir havayolu yolcusu, 20 Aralık Salı günü büyük bir kış fırtınasının Chicago’yu vurmasından günler önce, Chicago’nun Midway Havalimanı’na vardıktan sonra ortak kullanılan araçların arasında yürüyor.

Charles Rex Arbogast/AP

Milyonlarca Amerikalı, bu hafta ABD genelinde Noel’e giden günlerde hain koşulları dayatarak sert soğuk, yakıcı rüzgarlar ve yoğun kar beklendiğinden, tatil seyahat planlarını yeniden düşünmek isteyebilir.

Ulusal Hava Durumu Servisi’nden (NWS) bir bülten, “güçlü bir Arktik yüksek basınç sisteminin” Salı günü Kanada’yı kasıp kavurduğunu ve Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri Büyük Ovalar, Ortabatı ve Güneydoğu’ya doğru hareket etmeye hazır olduğunu söylüyor. Hayatı tehdit eden kar fırtınası koşullarını ve soğuk hava sistemlerini 17 eyalete getiriyoruz.

Vancouver Uluslararası Havaalanı, yoğun kar yağışı ve görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle Salı günü geçici olarak kapatıldı ve çok sayıda yolcu mahsur kaldı. Bu hafta ülke genelinde soğuk bir hava sistemi hareket ederken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tatilciler için yaşanacakların bir işareti olabilir.

Geçen hafta kuzey Minnesota’yı vuran kar fırtınasının ardından bir adam garaj yolunu açıyor. Tahminciler, bu hafta bölgeyi başka bir büyük fırtınanın vuracağını söylüyor.

Holden Hukuku/AP


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

Holden Hukuku/AP


Geçen hafta kuzey Minnesota’yı vuran kar fırtınasının ardından bir adam garaj yolunu açıyor. Tahminciler, bu hafta bölgeyi başka bir büyük fırtınanın vuracağını söylüyor.

Holden Hukuku/AP

FlightAware izleme sitesine göre, Seattle-Tacoma Havalimanı’na gidiş ve dönüş en az 250 uçuş yoğun kar nedeniyle Salı günü iptal edildi. NWS, Washington eyaletindeki Cascade Dağları’nın Salı günü en yoğun kar yağışını gördüğünü, ancak yakınlardaki Idaho, Montana ve Wyoming’deki ovaların bir ayak kar görebileceğini söyledi. Bölge Perşembe günü başka bir kar ve buz patlaması görebilir.

Yaklaşmakta olan bir Kuzey Kutbu cephesi, Kuzey Rocky Dağları, Büyük Havza ve Kuzey Ovalarını geçerek sıcaklıkları eksi 30 dereceye ve saatte 60 mil rüzgara indirecek.

Kar Çarşamba günü Nebraska, Kansas, Dakotas, Minnesota, Iowa ve Wisconsin bölgelerine hareket edebilir. Perşembe gününe kadar kar fırtınası koşulları, Chicago da dahil olmak üzere Upper Midwest ve Great Lakes bölgelerini vurabilir ve ülkenin en büyük havacılık merkezlerinden biri olan O’Hare Uluslararası Havaalanında önemli uçuş gecikmelerine ve iptallere neden olabilir. Denver, Salt Lake City ve Minneapolis gibi büyük seyahat merkezi şehirlerinin de etkilenmesi bekleniyor.

Doğu ABD için Salı ve Çarşamba günlerindeki şiddetli yağmur, Perşembe günü Appalachian eyaletlerinde kar veya karla karışık yağmura yol açabilir.

Salı için Ulusal Hava Servisi sıcaklık haritası.

NWS


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NWS

Cuma gününe kadar sıcaklıklar mevsimin en düşük seviyelerine ulaşacak Kışın sadece ilk haftası nedir? Jacksonville ve Tallahassee gibi kuzey Florida şehirleri bile Noel arifesinde 20 F kadar düşük sıcaklıklar görebilirdi.

United, American, Delta, JetBlue ve Southwest dahil olmak üzere çoğu büyük havayolu şirketi, uçuşlarını değiştirmek isteyenler için değişiklik ücretlerinden ve ücret farklılıklarından feragat etmeyi teklif ediyor.

FlightAware.com izleme sitesi sözcüsü Kathleen Bangs, “Yolcuların şimdi ve tatil haftası boyunca biletleri görmelerine ve yeniden planlamalarına olanak tanıyor” diyor. Daha sonraki bir tarihe aktarabilir veya bileti daha sonra kullanmak üzere bankaya koyabilirsiniz.”

Bu yıl tüm gezginlere tavsiyesi:

Gerçekten bir yedek planınız olması gerekiyor,” diyor Bangs. “Geç ya da ertesi sabah kalkan başka bir uçuşun ikincil biletinden. Bu, rotanızın birkaç yüz milini başka bir şehirden geçirebileceğiniz ve ardından bir araba kiralayabileceğiniz veya trene binebileceğiniz anlamına gelir.”

Bangs, bu havada herhangi bir uçuşun her an iptal edilebileceğini ve bir havayolu temsilcisine ulaşmanın zor olabileceğini söylüyor.

AAA’ya göre, bu tatil sezonunda seyahat eden 113 milyon Amerikalının %90’ından fazlası araba kullanacak. Tahminlerde daha fazla kar ve sulu kar ve bazı bölgelerde kar yağışı olmaması nedeniyle, tahminciler son derece dikkatli ilerlemeleri gerektiğini söylüyor.

NWS, “Düşük görüş, karla kaplı yollarda daha da tehlikeli seyahat koşulları yaratacaktır” diyor. “Ayrıca, kuvvetli rüzgarlar Orta Batı’dan Kuzeydoğu’ya olası elektrik kesintilerine yol açacaktır.”

“Gezginler yola çıkmadan önce en son hava durumunu kontrol etmelidir.”

Buffalo Bills taraftarları, Cumartesi günü New York, Orchard Park’ta oynanan bir NFL maçı sırasında karla kaplı koltuklarda otururken soğuk havalara meydan okuyor.

Adrian Krause/AP


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

Adrian Krause/AP


Buffalo Bills taraftarları, Cumartesi günü Orchard Park, N.Y.’de bir NFL maçı sırasında karla kaplı koltuklarda otururken soğuk havalara göğüs geriyor.

Adrian Krause/AP

Geride kalan bir kaza New England genelinde 180.000 elektriksiz Hafta sonu Pazartesi günü çözüldü, ancak Associated Press bildirdi Bu haftaki fırtına öncesinde eyalete ek kamu hizmeti işçileri getirme çabaları, kaygan yollar nedeniyle engellendi.

New England polisi yüzlerce kazaya ve mahsur kalan araca müdahale etti. Yerel basında çıkan haberlere göre.

NWS, donmanın soğuğa göğüs germeye çalışanlar için başka bir tehlike olduğunu söylüyor. Bu hafta ABD’nin bazı bölgelerinde sıfırın altındaki sıcaklıklar, açıkta kalan ciltte 10 dakika içinde donmaya neden olabilir.

Dışarı çıkanlar, kat kat giyinmeli, derisini örtmeli ve erkenden kuru giysiler giymelidir. Ancak uzmanlar, en iyi önlemenin içeride kalmak olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.