Yüksek Mahkeme, Teksas yasasını sosyal medya ‘sansürünü’ yasakladı

Henüz hiç kimse yasa kapsamında dava açmadı ve Salı günkü karar, davanın 5. ABD Temyiz Mahkemesi tarafından taşınmasını engelleyecek.

Yasak, Teksas Bölge Mahkemesi tarafından daha önceki bir yasağı bozan 5. Devre kararını bozan Baş Yargıç John Roberts, Yargıçlar Stephen Prairie, Sonia Sotomayor, Brett Kavanaugh ve Amy Connie Barrett tarafından verildi. Bölge mahkemesi henüz davanın temel esası ve anayasaya uygunluğu hakkında karar vermedi.

Yargıç Samuel Alito inkar yazdı Yargıçlar Clarence Thomas ve Neil Korsch katıldı. Yargıç Elena Gagan iddiaları reddetmesine rağmen, Alito’nun muhalefetine katılmadı veya kendi amaçlarını açıklamadı.

Yasa, YB 20Sosyal medya, şirketlerin çalışma şeklini büyük ölçüde değiştirebilir.

Dilekçeyi hazırlayan Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Derneği başkanı Matthew Schroer, “Birinci Değişiklik haklarına yönelik bu saldırının, mahkeme Teksas’ın görevi kötüye kullanma yasasının sonuçlarını tam olarak değerlendirene kadar durdurulması konusunda cesaretlendirildik” dedi. Üyeleri arasında Facebook, Twitter ve Google bulunmaktadır.

Alito protestosunda, Teksas’ın algıladığı “değişen sosyal ve ekonomik koşulları” ele alma kararının ortaya koyduğu “yenilikçi yasal sorulara kesin bir bakış” geliştirmediğini yazdı.

“İnternet çağındaki mevcut emsallerimizin büyük sosyal medya şirketlerine nasıl uygulanacağı açık değil, ancak Teksas, yasalarının bizim davamız kapsamında izin verilebilir olduğunu savunuyor” diye yazdı.

Yüksek Mahkeme’nin bu noktada müdahalesinden “rahatsız” olduğunu ve en azından bölge mahkemesinin yasaklama kararı nedeniyle 5.

“Teksas’ın yasalarının yürürlüğe girmesi için federal mahkemelerden önceden onay alması gerekmiyor” diye yazdı.

Teknoloji Departmanı ve NAACP ve LGBTQ’yu temsil eden gruplar da dahil olmak üzere destekçileri, yasanın nefret söylemini, şiddet içeren söylemleri ve bu tür sitelerde “bakış açısı” olarak kabul edilebilecek diğer aşırılıkçı içerikleri serbest bırakabileceği konusunda uyardılar. Facebook, Twitter ve YouTube.

Vali Greg Abbott tarafından Eylül ayında imzalanan Teksas Yasası, muhafazakar görüşleri sansürlediği söylenen sosyal medya platformlarında eyalet çapında birkaç Cumhuriyetçi çabadan biri.

Florida’da benzer bir sosyal medya yasası var (SP7072) O 11. ABD Devre Temyiz Mahkemesi Geçen hafta anayasaya aykırıydı, Bu, teknoloji ticaret gruplarının, Birinci Değişiklik haklarını ihlal ettiği yönündeki argümanlarının yanında yer aldı. Benzer yasa tasarıları, GOP tarafından kontrol edilen Michigan ve Georgia’daki yasama organlarına getirildi.

Alito, Teksas Başsavcısı Ken Paxton’ın Yüksek Mahkemenin şirketlerden kamuya açıklama yapılmasını gerektiren daha önceki yasaları onayladığı yönündeki argümanlarına katılıyor gibiydi. HB 20’nin bazı bölümleri, aylık 50 milyon veya daha fazla aktif kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerinin içeriği nasıl denetlediğini ve arama, sıralama veya diğer araçları nasıl kullandığını kamuya açıklamalıdır. Alito, HB 20’nin ifşa gerekliliklerinin reddedilmesinin “federal ve eyalet yasalarının gerektirdiği diğer ifşaatlar için geniş kapsamlı etkileri” olabileceğini yazdı.

Duruşma, Twitter ve Facebook gibi şirketlerin muhafazakarları çevrimiçi sansürlediğini dile getiren Paxton’a bir darbe oldu.

Aşırı sağcı politikacılar – eski Başkan Donald Trump ve milletvekilleri dahil. Marjorie Taylor Yeşil (R-Ga.) – Pek çok liberal, şirketlerin nefret söylemini ve diğer aşırılıkçı içerikleri ortadan kaldırmak için yeterince çaba göstermediğini iddia ederek, görüşleri internette haksız bir şekilde bastırılıyor. Sosyal medya şirketlerinin içeriği siyasete dayalı olarak kısıtlayan kararlar almadığını savunuyorlar. POLITICO’nun analizi bulundu En çok ilgili olan gönderilerden bazıları Muhafazakarlardan.

Dış hukuk uzmanları, Yüksek Mahkeme’nin bölünmüş kararının mahkemenin davayı nihai olarak karara bağlamasını gerektirebileceği görüşünde.

Yüksek Mahkeme başkanı ve Goodwin Hukuk Bürosu temyiz avukatı Willie Jay, Devre 11’in 5. Koşullarının “Yüksek Mahkemenin aslında esası gözden geçirebilecek bir konumda olabileceğini” belirttiğini söyledi. Bu, beş yargıcın çoğunluğu için önemli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.