Yurtsever Cephe’nin otuz bir üyesi Idaho Onur Yürüyüşü etkinliği yakınlarında tutuklandı

31’i de White’ın kabahat olduğunu söylediği isyanı planlamakla suçlandı. Adamlar Cumartesi öğleden sonra rezervasyon işlemini üstlendiler ve Pazartesi günü sorgulanacaklarını söyledi.

White, toplanan delil ve belgelere dayanarak, grubun sadece parkta değil, aynı zamanda şehir merkezinin çeşitli yerlerinde de isyan çıkarmayı planladığını tespit etti.

White, polisin minibüsün içinde isyan kontrol ekipmanı, bir sis bombası, tekmelikler ve kalkanlar bulduğunu söyledi. Vatansever Cephe üyesi olduklarını simgeleyen şapkalara kelepçeler ve amblemler taktıklarını söyledi.

Polis bir ihbarcıdan U-Haul’u öğrendiğinde, White bir otelin otoparkında “küçük bir ordu aracına yüklendiğini” söyledi. Ekipler, tırı hemen tespit ederek kurtardı.

Sosyal medyada yayınlanan tutuklama videoları, elleri arkadan fermuarlı olarak çimlerin üzerinde diz çöken adamları gösteriyor.

Bir gömleğin arkasında “Amerika’yı Kurtar” yazıyordu.

Polis, teker teker onları devriye arabalarının önüne götürdü, maskelerini çıkardı ve ardından bir polis minibüsüne yükledi.

White, tutukluların Washington, Oregon, Teksas, Utah, Colorado, Güney Dakota, Illinois, Wyoming, Virginia ve Arkansas dahil olmak üzere en az 11 eyaletten olduğunu söyledi.

Sadece bir tanesi Idaho’dan, dedi.

Kamyon, North Idaho Pride Alliance’ın park etkinliğinde Coeur d’Alene Pride düzenlediği yerin yakınına park edilmişti. Polis tören sırasında bölgede güvenlik önlemi aldı.

Bir bölge şerifi olan şerif Bob Norris, Coeur d’Alene Press muhabirine verdiği demeçte, “Bu insanların buraya barışçıl etkinliklere katılmak için gelmediği görülüyor” dedi.

Yurtsever Cephe, Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi tarafından 2017’de Charlottesville, Virginia’daki ölümcül “sağ birlik” mitinginden sonra ortaya çıkan “beyaz milliyetçi nefret grubu” olarak tanımlanıyor.

Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi grup hakkında, “Yurtsever Cephe, bölümleri için bir kampanya olarak ülke genelinde kolayca dağıtılan teatral söylem ve eyleme odaklanıyor” dedi.

Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi’ne göre, panelin raporu Amerika Birleşik Devletleri’nde beyaz bir ırk yaratılması çağrısında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.