Zelenskiy, Ukrayna’nın casus başsavcısı ve başsavcısı olarak görevden alındı ​​| Volodimir Zelenskiy

Volodymyr Zelenskiy, Ukrayna’nın güçlü iç güvenlik kurumu SBU’nun başkanını ve devlet başsavcısını, kurumlarındaki yetkililerin Rusya ile yaptığı düzinelerce gizli anlaşmayı gerekçe göstererek görevden aldı.

Pazar günü, Zelenskiy’in çocukluk arkadaşı olan SBU başkanı Ivan Bakanov ve Rusya savaş suçları soruşturmasında kilit rol oynayan Başsavcı Iryna Venediktova, cumhurbaşkanının internet sitesinde yer alan kararnameye göre aniden görevden alındı.

Bir Telegram gönderisinde Zelensky, üst düzey yetkilileri görevden aldığını çünkü ajanslarının birkaç üyesinin Rusya ile işbirliği yaptığını ve bunun diğer ajansları etkilediğini söyledi.

Zelensky, Ukrayna’nın casus şefi ve savcısını Rusya ile işbirliğini gerekçe göstererek görevden aldı – video

Savcılar ve kolluk görevlileri hakkında 651 vatana ihanet ve işbirliği davası açıldığını, Baganov ve Venediktova’nın ajanslarından 60’tan fazla yetkilinin yargılandığını söyledi. Ukrayna Rus işgali altındaki topraklarda.

Vatana ihanet davaları, Moskova’nın hayatta kalma mücadelesi olarak gördüğü Ukrayna’nın karşı karşıya olduğu Rus müdahalesine karşı en büyük zorluğun altını çiziyor.

Zelenskiy, “Devletin ulusal güvenliğinin temellerine karşı işlenen bu türden bir dizi suç, olaya karışan liderler için çok ciddi sorular doğuruyor.” dedi. “Bu soruların her birinin doğru cevabı olacak.”

Rus birlikleri, güney ve doğu Ukrayna’yı işgalleri sırasında binlerce insanı öldürdü, milyonlarca insanı yerinden etti ve şehirleri yok etti.

Güneydeki Rus işgali altındaki bir yerleşim bölgesi olan Kherson’un, Kiev çevresindeki şiddetli muhalefetin aksine Rusya’yı geri çekilmeye ve doğudaki endüstriyel Donbass kalbini ele geçirmeye odaklanmaya nasıl bu kadar hızlı düştüğü açık değil.

Zelenskiy, 2014 yılında Rusya’nın ilhak ettiği bir yarımada olan Kırım bölgesini yöneten SBU’nun eski başkanının ihanet şüphesiyle yakın zamanda tutuklandığını kaydetti.

Zelensky, işgalin başlangıcında bir üst düzey güvenlik görevlisini görevden aldığını, şimdi haklı olduğunu gösterdiği bir karar olduğunu söyledi. “Bu kişiyi fitne şüphesiyle ihbar etmek için yeterli delil toplandı. “Bütün suç faaliyetleri belgelenmiştir” dedi.

Baganov, 2019 yılında SBU başkanlığına atandı ve eski bir komedyen olan Zelenskiy, o yılın başlarında yapılan seçimleri kazandıktan sonra öne çıkan bir dizi yeni yüzden biri.

Zelenskiy, cumhurbaşkanının internet sitesinde yayınlanan ayrı bir yürütme emriyle Oleksiy Symonenko’yu yeni başsavcı olarak atadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.