Zelensky, Ukrayna güneyde saldırıya geçerken Rusları ‘eve dönmeye’ çağırdı

  • ‘Ukrayna kendini geri alıyor’ – Zelensky
  • Rusya, Ukrayna’nın ciddi kayıplar verdiğini söyledi
  • Ukrayna bombardımanı Rus kontrolündeki DEA şehrinde elektriği kesiyor
  • IAEA misyonu nükleer santral gerilimlerini etkisiz hale getirmeyi umuyor

MYKOLAIV, Ukrayna/KYIV, 30 Ağustos (Reuters) – Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna ordusu Kherson kenti yakınlarında bir saldırı başlatırken Rus birliklerini hayatlarını bağışlamaya çağırdı. başarısız olmuştu.

Ukrayna’nın güneydeki saldırısı, binlerce kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin yerinden edilmesine, şehirlerin yok olmasına ve benzeri görülmemiş ekonomik yaptırımların ortasında küresel bir enerji ve gıda krizine yol açan bir savaşta haftalarca süren çıkmazın ardından geldi.

Ayrıca, Rus yetkililerin Salı günü kullanılmış bir yakıt deposu binasının yakınında topçu atışları yapacağını duyurmasıyla birlikte, güney Ukrayna’nın Zaporizhzhia nükleer santralinin bombalanmasının tetiklediği bir radyasyon felaketi endişelerini de artırdı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı gece konuşmasında Zelensky, Ukrayna birliklerinin Rus ordusunu “sınırlara kadar” kovalayacağını söyledi.

“Hayatta kalmak istiyorlarsa, Rus ordusunun kaçma zamanı geldi. Evinize gidin” dedi.

Zelenskiy, “Ukrayna kendini geri alıyor” dedi.

Zelenskiy’nin kıdemli danışmanı Oleksiy Arestovych, Kherson bölgesindeki saldırı hakkında yorum yaparak, Rus savunmasının “birkaç saat içinde kırıldığını” söyledi.

Ukrayna kuvvetleri, Rusya’nın Kherson bölgesindeki Dnipro Nehri’nin batı kıyısındaki bir alanı tedarik etmek için kullandığı tekneleri bombalıyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin güneydeki topçu atışlarını artırdığını ve uzun menzilli hassas saldırılarının Rus ikmalini bozduğunu söyledi.

Ukrayna’nın Zasbylnye kamu yayıncısı Salı günü Kherson bölgesinde patlamalar olduğunu bildirdi ve şehir sakinleri sosyal medya paylaşımlarında silah sesleri ve patlamalar olduğunu bildirdi, ancak kimin ateş ettiğinin belli olmadığını söyledi.

Ukrayna askeri genelkurmayı Salı günü erken saatlerde ülkenin çeşitli yerlerinde çatışmalar olduğunu bildirdi, ancak Kherson saldırısı hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

‘arıza’

RIA haber ajansı, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna birliklerinin Mykolaiv ve Kherson bölgelerinde bir taarruz başlatmaya çalıştığını, ancak önemli kayıplar verdiğini bildirdiğini bildirdi.

“Düşmanın saldırı girişimi sefil bir şekilde başarısız oldu” dedi.

Ancak Rusya tarafından atanan yetkili makamdan yetkililer RIA haber ajansına verdiği demeçte, Ukrayna roket barajlarının Rus işgali altındaki Nova Khakovka kasabasını su ve elektriksiz bıraktığını söyledi.

Reuters, savaş alanı raporlarını doğrulayamadı.

Şehir yetkilileri ve görgü tanıkları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusların tekrarlanan Rus bombalamalarının ardından Ukrayna’nın elinde kalan liman kenti Mykolaiv’i bombalamasının en az iki kişiyi öldürdüğünü, yaklaşık 24 kişinin yaralandığını ve evlerin yıkıldığını söyledi.

Bir Reuters muhabiri, grevin doğrudan bir okulun yakınındaki bir aile evini vurarak bir kadını öldürdüğünü söyledi. devamını oku

Mülkün sahibi Oleksandr Shulka, tüm hayatı boyunca orada yaşadığını ve karısı enkazda gömülüyken öldüğünü söyledi. “Vurdu ve şok dalgası geldi ve her şeyi mahvetti” dedi.

Rusya, Ukrayna’yı milliyetçilerden kurtarmak ve Rusça konuşan toplulukları korumak için “özel bir askeri operasyon” olduğunu söylediği şeyi yürütmek için 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etti. Ukrayna ve müttefikleri bunu sebepsiz bir saldırganlık savaşı olarak tanımlıyor.

[1945’tenberibirAvrupadevletinekarşıenbüyükolançatışmabaştagüneydevedoğudaolmaküzeretopçubombardımanıvehavasaldırılarınındamgasınıvurduğuveRusya’nınbaşlangıçtagüneyiişgalettiğibirsavaşalanıhalinegeldi[1945க்குப்பிறகுஒருஐரோப்பியஅரசின்மீதானமிகப்பெரியதாக்குதலானஇந்தமோதல்முக்கியமாகதெற்குமற்றும்கிழக்கில்பீரங்கிகுண்டுவீச்சுகள்மற்றும்வான்வழித்தாக்குதல்களால்குறிக்கப்பட்டஒருபோர்க்களமாகமாறியுள்ளதுரஷ்யாஆரம்பத்தில்தெற்கின்பகுதியைக்கைப்பற்றியது

IAEA Nükleer Misyonu

Ukrayna’nın güneyindeki Zaporizhzhia nükleer santrali, Mart ayında Rus birlikleri tarafından ele geçirildi, ancak hala Ukrayna personeli tarafından yönetiliyor, her iki tarafın da yakındaki bombardımandan sorumlu olduğu çatışmada bir sıcak nokta.

TASS haber ajansının bildirdiğine göre, Rus destekli yetkililer, Ukrayna birliklerini tesisteki kullanılmış bir yakıt depolama binasının yakınında patlayan iki bombayı ateşlemekle suçladı. Ukrayna tarafından hemen bir yorum yapılmadı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan (IAEA) bir heyet, herhangi bir hasarı incelemek ve değerlendirmek için bu hafta sonu Avrupa’nın en büyük nükleer santralini ziyaret ediyor.

IAEA başkanı Raffaele Croci liderliğindeki Viyana merkezli örgüt, çalışma koşullarını değerlendireceğini ve güvenlik ve güvenlik sistemlerini kontrol edeceğini söyledi.

Nükleer materyalin izlenmesine atıfta bulunarak “acil durum önlemleri uygulayacaktır”.

Rus işgali altındaki Ukrayna topraklarındaki Zaporizhzhia nükleer santralini gösteren bir harita

Üst düzey bir Rus diplomatik yetkilisi, Moskova’nın misyonun tesisin kötü durumu hakkındaki yanlış anlamaları ortadan kaldıracağını umduğunu söyledi. devamını oku

Kremlin, IAEA misyonunun “zorunlu” olduğunu söyledi ve uluslararası toplumu Ukrayna’ya tesisteki askeri gerilimi azaltması için baskı yapmaya çağırdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, görev gücünün çalışmalarını siyasi olarak tarafsız bir şekilde yürütmesi gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler, ABD ve Ukrayna, askeri teçhizatın ve personelin yerleşkeden çekilmesi çağrısında bulunarak, bunun bir hedef olmadığını doğruladı. devamını oku

Kremlin üssünden vazgeçmeyi reddetti.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürolarının Raporu; Himani Sarkar tarafından; Robert Birzel’in düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.