Zelenskyy’nin Ukrayna’nın doğusundaki savaşta Rusya’ya gelmesinden önce

Pokrovsk, Ukrayna (AB) – Rusya ve Ukrayna’dan birlikler, Pazar günü Moskova’nın birlikleri yoğun bombardımanla desteklenirken ve bölgeyi ele geçirmek için stratejik bir dayanak aradığı için doğu Ukrayna şehirlerinde şiddetli bir yakın çevrede ticaret yapıyordu. Ukrayna Cumhurbaşkanı, ulusal güvenliğin gücünü değerlendirmek için ülkenin ikinci büyük şehri olan Kharkiv’e de ender bir ziyarette bulundu.

Ukraynalı yetkililer, doğuda Rus kuvvetlerinin Siverodonetsk’e saldırdığını ve ardından stratejik şehri kuşatmayı başaramadığını söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zhelensky, oradaki durumu “tarif edilemez derecede zor” olarak nitelendirdi ve amansız bir Rus topçu barajının hayati altyapıyı yok ettiğini ve binaların %90’ına zarar verdiğini söyledi.

Zelensky, “Sievierodonetsk’in ele geçirilmesi, işgalci güçlerin ana görevidir” diyerek, Rusların can kaybından endişe etmediklerini de sözlerine ekledi.

Belediye başkanı, çatışmaların elektriği ve cep telefonu hizmetini kestiğini ve tehlikeler nedeniyle insani yardım merkezinin kapanmaya zorlandığını söyledi.

Daha kötü koşullar, Siverodonetsk’in, son Ukraynalı savaşçılar teslim olmadan önce neredeyse üç ay Rus kuşatması altında geçiren Azak Denizi’ndeki bir şehir olan bir sonraki Mariupol şehri olabileceğine dair korkuları artırdı.

Rusya sınırının 143 kilometre (89 mil) güneyinde bulunan Siverodonetsk, kısa süre önce Moskova’nın Ukrayna’nın doğu endüstriyel Donbass bölgesini ele geçirme arayışının merkezi olarak ortaya çıktı. Rusya, sivillerin kaçtığı yakınlardaki Likya kentini de ele geçirme çabalarını hızlandırdı. Sürekli kabuk saldırısı.

İki doğu şehri, stratejik olarak önemli Shivarsky Donetsk Nehri’ni uzatıyor. Bunlar, Donbass ve bitişiğindeki Donetsk bölgesi ile birlikte Luhansk bölgesindeki Ukrayna kontrolündeki son büyük alanlardır.

Bu arada Zelenskyy, Ukraynalı militanların birkaç hafta önce Rus kuvvetlerini yakındaki mevzilerden püskürttüğü Harkov’daki birlikleri ziyaret etti.

Zhelensky, ziyaretten sonra bir telgraf haber bülteninde, “Savunucularımızla büyük gurur duyuyorum. Hayatları pahasına her gün Ukrayna’nın bağımsızlığı için savaşıyorlar.”

Youtube videosu küçük resmi

Rusya, kuzeydoğu kentine yönelik bombardımanını belli bir mesafeden tuttu ve Jelensky’nin gelişinin ardından bir patlama sesi duyuldu. Bölge valisi Ole Sinihubov, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana bombardıman ve hava saldırılarının kentte 2 binden fazla apartmanı yıktığını söyledi.

Pazar günü geç saatlerde bir video konferansta Zelenskyy, Kharkiv’in bölgesel makamlarını övdü, ancak ülkenin en iyi güvenlik kurumu olan SBU’nun bölge başkanını düşük performansı nedeniyle kovduğunu söyledi. Zhelensky, geniş Kharkiv bölgesinde Rus birliklerinin hala bölgenin üçte birini işgal ettiğini söyledi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ele geçirmeyi başaramayan Rusya, Donbass’ın halihazırda Moskova yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol edilmeyen kısımlarını işgal etmeye odaklanıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Pazar günü Fransız TF1 televizyonuna yaptığı açıklamada, Moskova’nın “koşulsuz önceliğinin Donetsk ve Luhansk bölgelerinin kurtuluşu olduğunu” ve Rusya’nın onları “bağımsız ülkeler” olarak gördüğünü söyledi.

Ayrıca Ukrayna’nın diğer bölgelerinin Rusya ile daha yakın ilişkiler kurmasını önerdi.

Luhansk’ta bir dizi Rus bombardımanı, Vali Sergei Haidai tarafından “ağır bir durum” çağrısında bulundu.

Bir telgrafta “Ölüler ve yaralılar var” diye yazdı. Cumartesi günü, bir Rus mermisinin yüksek bir apartman binasına isabet etmesi sonucu bir sivil öldü, dört kişi de yaralandı.

Ancak Luhansk’taki bazı ikmal ve tahliye güzergahlarının Pazar günü faaliyete geçtiğini söyledi. Rusların Siverodonetsk yakınlarındaki bir köyün etrafında “kaybederek” geri çekildiğini, ancak yakındaki başka bir nehir köyüne hava saldırıları düzenlediğini söyledi.

Lisyansk’ın 130 kilometre (80 mil) güneyindeki doğudaki Pokrovsk kentine ulaşan siviller, Rus ilerleyişinden kaçmadan önce ellerinden geldiğince korunduklarını söylediler.

Yana Skakova, 18 aylık ve 4 yaşındaki oğulları ile ayrıldığını, kocasının evine ve hayvanlarına bakmak için nasıl kaldığını anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Aile son 2 buçuk aydır bir bodrum katında yaşıyordu ve polis onlara Cuma günü tahliye zamanının geldiğini söyledi.

Hiçbirimiz memleketimizi terk etmek istemiyoruz” dedi. “Ama bu küçük çocuklar için ayrılmaya karar verdik.”

74 yaşındaki Oksana, soyadını vermekten çok korktu ve 86 yaşındaki kocasıyla birlikte bir grup yabancı gönüllü tarafından Ruhsatlandırmadan tahliye edildi.

“Bir yere gidiyorum, nereye bilmiyorum” diye bağırdı. “Artık mutsuz bir dilenciyim. Şimdi sadaka istemek zorundayım. Beni öldürmek daha iyi. ”

Sivrodonetsk Belediye Başkanı Oleksandr Stryuk, kavganın Cumartesi günü belediye otobüs terminalinde gerçekleştiğini söyledi. Savaş öncesi nüfusu yaklaşık 100.000 olan şehrin geri kalan sakinleri, yarım düzine kuyudan su almak için bombalanacak ve elektrik veya cep telefonu hizmeti olmayacak. Striuk, savaş başladığından bu yana şehirdeki 1.500 sivilin Rus saldırılarından ve ilaç veya tedavi eksikliğinden öldüğünü tahmin ediyor.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Savaş Araştırma Enstitüsü, Kremlin’in Siverodonetsk’i ele geçirmek için büyük bir askeri çabayı bir araya getirme stratejisinin Rusya’ya pahalıya mal olacağını ve bir miktar gelir getireceğini söyleyerek sorguladı.

“Siverodonetsk’teki savaşın sonunda, şirket, hangi tarafı işgal ederse etsin, operasyonel ve stratejik seviyelerde Rus taarruzunun doruk noktasına ulaşmış olacak ve Ukrayna, Rusya’yı harekete geçirmek için operasyonel karşı taarruzunu sürdürme fırsatına sahip olacak. Rus güçlerini geri alın” dedi. Cumartesi geç dedi.

Pazar günü Mariupol’da, Ukraynalı belediye başkanının bir yardımcısı, Rus güçlerinin kentin tüm kontrolünü ele geçirmesinin ardından Rus güçlerini ölülerin cesetlerini bir süpermarkete atmakla suçladı. Yardımcı Petro Andryushchenko, Telegram haber uygulamasında işgal altındaki şehirde “savaş kuyusu” olarak nitelendirdiği bir fotoğraf yayınladı. Kapalı süpermarket tezgahlarının yakınında yığılmış cesetleri gösterdi.

“Ruslar buraya, mezarlardan yıkanmış ve kısmen kazılmış ölülerin cesetlerini getiriyorlar. Suyu yeniden sağlamak için onları çöp gibi atıyorlar” diye yazdı.

İddiası hemen doğrulanamadı.

Ukrayna genelindeki bölgeler bir gecede yenilenen Rus hava saldırılarıyla saldırıya uğradı. Doğu Donetsk bölgesindeki karada, militanlar köy ve kasabaların kontrolü için ileri geri savaştı.

Ukrayna ordusu, eyalet başkenti Donetsk ve Donetsk bölgesinde önemli bir demiryolu merkezi olarak hizmet veren Lyman’ın kuzeyindeki küçük bir kasaba çevresinde şiddetli çatışmaların yaşandığını duyurdu. Moskova Cumartesi günü Lyman’ın götürüldüğünü söylediAncak Ukraynalı yetkililer, militanlarının şehrin bazı bölgelerinde hala savaştığını söyledi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden bir memur, “Düşman birliklerini güçlendiriyor” dedi. “Bölgede tutunmaya çalışıyor.”

___

Masalan, Kiev’den bildirdi. Ukrayna, Kharkiv’den Andrea Rosa, Lviv, Ukrayna’dan Euras Karmanov ve dünyanın dört bir yanından Andhra gazetecileri katıldı.

___

AP’nin Ukrayna savaşı haberini https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.